W czasie targów zbrojeniowych LAAD 2019 w Rio de Janeiro Embraer zaprezentował pierwszy egzemplarz seryjny samolotu transportowego KC-390. Ten egzemplarz razem z drugim prototypem bierze udział w ostatniej fazie cyklu prób w locie, które mają się zakończyć deklaracją o gotowości KC-390 do przyjęcia do uzbrojenia w brazylijskich siłach powietrznych.

Główną różnicą w stosunku do dwóch prototypów jest zamontowane całe wyposażenie operacyjne, w tym konsole operatorskie techników załadunku czy kompletne wyposażenie ładowni. Kierujący programem KC-390 Walter Pinto powiedział, że drugi i trzeci egzemplarz seryjny są w ostatnim stadium montażu i zostaną dostarczone odbiorcy odpowiednio do końca czerwca i końca grudnia tego roku. Kolejne dwa egzemplarze są na etapie budowy kadłuba i ich produkcja postępuje zgodnie z harmonogramem.

Samolot posiada już certyfikat cywilny i właśnie przechodzi ostatnie próby wojskowe, obejmujące między innymi desant ładunków z małej wysokości i przy małej prędkości oraz tankowanie w powietrzu w roli cysterny i samolotu pobierającego paliwo. Embraer ma nadzieję, że przyjęcie KC-390 do uzbrojenia brazylijskich sił powietrznych przyspieszy sprzedaż zagraniczną tego modelu. Zaawansowane są negocjacje z Portugalią, a kilka innych państw podpisało listy intencyjne na ponad sześćdziesiąt egzemplarzy.

Zobacz też: Niemiecki minister gospodarki woli KC-390 od C-130

(monch.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl