Operacja „Relentless” jest najdłużej prowadzoną misją brytyjskich sił zbrojnych. Chociaż jej nazwa niewiele mówi, chodzi o kluczową dla Wielkiej Brytanii i całego NATO misję odstraszania atomowego z wykorzystaniem atomowych podwodnych nosicieli rakiet balistycznych. Właśnie minęło pięćdziesiąt lat od zainicjowania w 1969 roku patroli przez okręty typu Resolution.

Z tej okazji sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pochwalił i wyraził wdzięczność Brytyjczykom za ich zaangażowanie.

– W NATO bardzo doceniamy wielkie zaangażowanie kolejnych pokoleń załóg okrętów podwodnych w nasze wspólne bezpieczeństwo – napisał Jens Stoltenberg w liście do ustępującej już brytyjskiej premier Theresy May. – Naszym celem jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa wszystkim państwom i mieszkańcom. Zobowiązanie powzięte przez Wielką Brytanię jest wielkim wkładem w ogólny potencjał odstraszający NATO nawet przeciwko największym zagrożeniom.

Patrole brytyjskich okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi rozpoczęły się w kwietniu 1969 roku. Od tego momentu przynajmniej jedna jednostka tej klasy stale pozostaje w morzu gotowa do przeprowadzenia odwetowego uderzenia atomowego. Pierwsze okręty były uzbrojone w pociski Polaris. Kolejna generacja okrętów podwodnych nosicieli rakiet balistycznych – typ Vanguard – jest uzbrojona w pociski Trident. Obecnie trwają prace związane z budową nowego typu nosicieli rakiet balistycznych – okrętami typu Dreadnought.

W czasie szczytu NATO w 2018 roku alianci potwierdzili fundamentalną rolę arsenału atomowego w zachowaniu pokoju i odstraszaniu wszystkich potencjalnych agresorów. Podkreślono, że w czasie narastającego napięcia międzynarodowego znaczenie broni atomowej jest kluczowe. Chociaż okoliczności, w których NATO może się zdecydować na użycie broni jądrowej, są ekstremalnie rzadkie, sojusz będzie posiadał arsenał atomowy tak długo, jak długo będą posiadały go inne państwa na świecie.

Jednocześnie NATO jest gotowe do wykonania pracy, która poskutkuje całkowitą likwidacją broni atomowej na Ziemi. Od czasu zakończenia zimnej wojny NATO-wska broń jądrowa w Europie została zredukowana o 90%.

Zobacz też: Nowa generacja francuskich boomerów

(nato.int)

CPOA(Phot) Tam McDonald, Open Government Licence