BAE Systems zaproponowało zmodernizowaną wersję wozu wsparcia bezpośredniego M8 Buford jako przyszły lekki wóz wsparcia ogniowego Mobile Protected Firepower (MPF) dla amerykańskich wojsk lądowych. Jest to odpowiedź na formalne zapytanie o oferty wystosowane w listopadzie 2017 roku.

M8 Buford projektowany był w latach dziewięćdziesiątych dla jednostek powietrznodesantowych. Miał zastąpić w linii czołg lekki M551 Sheridan, ale pomimo wycofania Sheridana ze służby nigdy nie trafił do US Army. Plany wprowadzenia pojazdu na wyposażenie zarzucono wskutek cięć budżetowych w wydatkach na obronność po upadku Związku Radzieckiego i zmian doktrynalnych odnośnie do przyszłego konfliktu.

Wóz od BAE Systems waży od 19 do 24 ton, zależnie od poziomu opancerzenia. W najlżejszym wariancie możliwy jest jego desant na spadochronie z samolotu C-130. W najcięższym zaś trzy takie pojazdy zmieszczą się w ładowni samolotu transportowego C-17. Uzbrojony jest w armatę kalibru 105 milimetrów z automatem ładowania, który pozwolił na zredukowanie załogi do trzech żołnierzy.

US Army poszukuje pojazdu dla brygad piechoty, który będzie pełnił funkcję zbliżoną do wozów M1128 Mobile Gun System w brygadach Strykerów. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia przewiduje pozyskanie pojazdów o trakcji gąsienicowej, zdolnego do szybkiego przemieszczania się z piechotą w trudnym terenie. Poza tym bardzo ważna ma być siła i precyzyjność ognia bezpośredniego, ochrona załogi i zdolność do przerzutu drogą powietrzną na pokładzie samolotów transportowych.

Formalne zapytanie poprzedzone było dialogiem technicznym. W dalszej kolejności US Army dopuści dwóch oferentów do fazy przedprodukcyjnej, którzy następnie dostarczą pojazdy do testów, te zaś wyłonią zwycięzcę. Oferenci będą mieć czternaście miesięcy na skonstruowanie dwunastu prototypów. Fazę przedprodukcyjną zaplanowano na pierwszy kwartał 2019 roku.

Po wyborze przyszłego dostawcy otrzyma on kontrakt na produkcję dwudziestu sześciu pojazdów w fazie produkcji małoseryjnej. Liczba ta może podwoić się w przypadku skorzystania z dostępnej opcji. Nowe wozy trafią do służby liniowej w US Army w połowie kolejnej dekady. Mobile Protected Firepower będzie wspierał w linii pojazdy Joint Light Tactical Vehicle.

Oferenci mogą składać propozycje do początku marca, ostateczne oferty zaś do 1 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też: US Army wprowadza taktyczne wyposażenie medialne

(baesystems.com, popularmechanics.com)

materiały prasowe BAE Systems