Rzecznik prasowy producenta samolotów Aero Vodochody zakomunikował, że należąca do państwa spółka LOM Praha kupi cztery samoloty szkolno-treningowe L-39NG. Samoloty zostaną dostarczone w 2020 roku i będą kosztowały 50 milionów dolarów. W umowie zawarto opcję na dwa dodatkowe samoloty.

LOM Praha to państwa firma należąca w stu procentach do czeskiego ministerstwa obrony zajmująca się przeglądami i naprawami statków powietrznych, a także oferująca usługi szkoleniowe. Należy do niej między innymi centrum szkolenia lotniczego CLV Pardubice i to prawdopodobnie z myślą o tej placówce są kupowane nowe samoloty. W tej chwili CLV Pardubice wykorzystuje siedem L-39.

L-39NG będzie wyposażony w silnik Williams International FJ44-4M. Ponadto w kabinie zamontowano „szklany kokpit”, zastosowano nową jednoczęściową osłonę kabiny i nowe fotele katapultowane oraz przekonstruowano skrzydła z integralnymi zbiornikami paliwa. Pod samolotem znajduje się pięć zaczepów na podwieszenia: po dwa po skrzydłami i jeden centralny pod kadłubem.

Zobacz też: LOM Praha partnerem AgustyWestland

(janes.com)

AERO Vodochody