W Chinach zwodowano 15 kwietnia pierwszy z czterech patrolowców zamówionych przez Malezję. Jednostka – a wraz z nią cały typ – otrzymała nazwę Keris. Ma zostać przekazana odbiorcy jeszcze w tym roku.

Wart 265 milionów dolarów kontrakt na jednostki określane jako okręty do zadań przybrzeżnych podpisano w marcu 2017 roku. Druga jednostka ma trafić w ręce Malezyjczyków w 2020 roku, a pozostałe dwie – w 2021. Pierwsza para powstaje w Chinach, drugą początkowo miała zbudować malezyjska stocznia Boustead Naval Shipyard. W ubiegłym miesiącu doszło jednak do rewizji planów. Wszystkie patrolowce zostaną zbudowane w Chinach, co ma przełożyć się na redukcję kosztów.

Zamówienie nie musi skończyć się na czterech patrolowcach. Malezyjskie plany zakładały początkowo licencyjną budowę nawet czternastu kolejnych okrętów. Taki krok miałby pozwolić na redukcję liczby używanych typów okrętów, uprościć logistykę i obniżyć koszty.

Typ Keris jest w jakimś stopniu odpowiedzią na singapurskie wielozadaniowe patrolowce typu Independence. Malezja zdecydowała się również pozyskać okręty modułowe, które można przystosować do szerokiej gamy zadań od patrolowania i dozoru wyłącznej strefy ekonomicznej przez misje ratunkowe i humanitarne po ściśle bojowe. Główne uzbrojenie ma stanowić moduł ze zdalnie sterowaną armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów. Sercem kompleksu elektronicznego jest zaś radiolokator SR-47AG, znany także z innych chińskich okrętów eksportowych, takich jak typ Durjoy dla Bangladeszu.

Zasadnicza różnica leży w rozmiarach okrętów. Keris jest sporo mniejszy niż Indpendence, wypiera jedynie 780 ton i ma 69 metrów długości wobec 1200 ton i 80 metrów w przypadku singapurskiego okrętu. Załogę stanowi czterdzieści pięć osób, prędkość maksymalna wynosi 22 węzły.

Co ciekawe, w malezyjskiej flocie nadal służą dwa okręty poprzedniego typu Keris – niewielkie jednostki o wyporności 110 ton zbudowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Zobacz też: Stępka pod pierwszego Gowinda dla Malezji

(malaysiandefence.com, navyrecognition.com)

Royal Malaysian Navy