Rzecznik Sił Obronnych Izraela podpułkownik Jonathan Conricus poinformował, że 3 czerwca przeprowadzono operację lotniczą, w której zniszczono tunel prowadzący z lądu do Morza Śródziemnego. Tunel znajdował się w północnej części Strefy Gazy, około trzech kilometrów od granicy z Izraelem. Nie był długi, gdyż liczył tylko kilkadziesiąt metrów i znajdował się na głębokości od dwóch do trzech metrów. Była to pierwsza tego rodzaju konstrukcja ziemna należąca do Hamasu obok innych, typowo lądowych. Izrael bardzo dużą uwagę przykłada do uzyskiwania informacji o tunelach.

Operacja była nieodzowna, gdyż według Izraelczyków tunel zaprojektowano, aby umożliwić płetwonurkom niepostrzeżone wymknięcie się ze Strefy Gazy i zaatakowanie celów na terytorium Izraela bezpośrednio z morza. Wiedzę o istnieniu podziemnego korytarza Siły Obronne Izraela miały od 2017 roku, Od tamtego czasu był pod stałą obserwacją, szczególnie marynarki wojennej, a zniszczenia dokonano w ramach odwetu za niedawne ataki rakietowe i ostrzał moździerzowy ze Strefy Gazy.

Wejście do tunelu znajdowało się wewnątrz budynku zarządzanego przez Hamas. Lokalizacja pozwalała na wejście do budynku w cywilnych ubraniach, ich zmianę na kombinezony do nurkowania i uzbrojenie się zależnie od rodzaju misji. Bojownicy Hamasu tworzący specjalne jednostki komandosów mają jednak używać sprzętu cywilnego, który nie pozostawia śladów w postaci drobnych bąbelków na wodzie.

Hamas ma mieć specjalne oddziały płetwonurków, które są szkolone do przenikania na terytorium wroga i prowadzenia akcji dywersyjnych. Izrael nie ma wątpliwości, że istnieją też inne tunele tego rodzaju, a wykrycie ich jest kwestią czasu. Ponadto rząd Netanjahu zdecydował o budowie bariery składającej się z kamiennego falochronu i zasieków z drutu kolczastego. Celem jest uniemożliwienie bojownikom Hamasu przedostawanie się na terytorium izraelskie drogą morską ze Strefy Gazy. Budowla powstaje opodal kibucu Zikim w Dystrykcie Południowym. Ukończenie planuje się na rok 2019. Poza tym wokół Strefy Gazy powstaje również podziemny mur.

Dowództwo Hamasu nie skomentowało doniesień mediów o zniszczeniu tunelu w Strefie Gazy. Nie może to dziwić, organizacja rzadko komentuje konkretne uderzenia w swoją infrastrukturę.

Zobacz też: Dron Hamasu zestrzelony nad Izraelem?

(jpost.com, washingtonpost.com)

Israel Defense Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic