Koncern Hindustan Aeronautics Ltd zbliża się do końca produkcji myśliwców wielozadaniowych Su-30MKI. Władze przedsiębiorstwa rozpoczęły w związku z tym lobbing mający przekonać ministerstwo obrony do zamówienia dodatkowych czterdziestu maszyn. Jeśli się to uda, docelowa liczba Su-30MKI posiadanych przez indyjskie wojska lotnicze wzrośnie z 272 do 312.

Głównym argumentem HAL-a jest cena. Jeden samolot ma kosztować około 4,25 miliarda rupii (62,5 miliona dolarów), czyli mniej więcej jedną trzecią tego co pojedynczy Rafale. Poza tym trwająca obecnie integracja Su-30 z BrahMosem ma objąć właśnie około czterdziestu myśliwców. HAL przekonuje, że taniej i prościej byłoby zmodyfikować samoloty w trakcie produkcji niż samoloty już użytkowane w jednostkach liniowych.

– Oferujemy wysoce konkurencyjną cenę – podkreśla prezes Hindustan Aeronautics T Suvarna Raju. – Od 2010 roku dostarczamy Su-30 za cenę jednostkową 4,25 miliarda rupii. Możemy dostarczyć jeszcze trzy eskadry bez zmiany ceny.

Trzeba jednak pamiętać, że HAL produkuje myśliwce na podstawie umowy licencyjnej. Szybka i sprawna dostawa komponentów z Rosji może się okazać wąskim gardłem w realizacji tych zamierzeń.

Obecnie w zakładach Hindustan Aeronautics Ltd powstaje ostatnia partia Su-30MKI – dwadzieścia trzy egzemplarze.

Zobacz też: Przetarg na 110 myśliwców ma nie być powtórką z MMRCA

(business-standard.com)

Chris Lofting, GNU Free Documentation License 1.2