Boeing rozpoczął prace nad modernizacją samolotów walki radioelektronicznej EA-18G Growler służących w amerykańskiej marynarce wojennej, oznaczoną Growler Block II. Docelowy projekt oczekiwanych możliwości samolotu po modernizacji ma być gotowy, zanim dobiegnie końca rok 2019, a wprowadzenie pierwszych egzemplarzy do służby linowej powinno nastąpić do roku 2025

W ramach modernizacji w Growlerach wprowadzone będą zmiany znane już z F/A-18E/F Super Hornetów Block III, między innymi konforemne zbiorniki paliwa i ulepszoną architekturę kokpitu. Modernizacja obejmie oczywiście także – czy wręcz przede wszystkim – wyposażenie elektroniczne, zarówno sprzęt WRE, jak i czujniki. Celem jest mniejsze obciążenie załogi kwestią przetwarzania danych i przerzucenie części tych obowiązków na komputery.

Co ważne, Growler Block II będzie miał komputery dysponujące wystarczającą mocą obliczeniową, aby współpracować z tak zwanym lojalnym skrzydłowym. Boeing z pewnością ma nadzieję, że z biegiem czasu do odgrywania tej roli wybrany będzie inny produkt koncernu – Boeing Airpower Teaming System (lub jego potencjalna wersja rozwojowa). Już teraz wiadomo, że BATS będzie przystosowany do zadań walki radioelektronicznej.

Obecnie Growlery użytkowane są przez dwa państwa – Stany Zjednoczone i Australię. Za kilka lat mogą one trafić również do państw europejskich – Finlandii oraz Niemiec – o ile zdecydują się one na zakup F/A-18E/F.

Boeing liczy na to, że US Navy zdecyduje się na modernizację całej swojej floty Growlerów, czyli 160 maszyn. Ostateczne decyzje w tej kwestii na razie jednak nie zapadły. Nie wiadomo też, czy modernizacją będzie zainteresowana Australia.

Zobacz też: Nowa wersja radiolokatora ASARS-2 dla U-2

(flightglobal.com, usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Grant G. Grady