Firma AERO Vodochody Aerospace uczestniczyła w międzynarodowej konferencji na temat wspólnego rozwoju szkolenia wojskowego. Sympozjum odbyło się w Pradze pod patronatem dowódcy czeskiego lotnictwa generała Libora Štefánika. Poza gospodarzami uczestniczyli w niej goście ze Słowacji, Austrii, Węgier, Szwecji i Niemiec.

Wśród prezentowanych firm było państwowe przedsiębiorstwo LOM PRAHA, które przedstawiło możliwości wykorzystania centrum szkoleniowego w Pardubicach, gdzie wykorzystuje się samoloty L-39C, a wkrótce rozpocznie się eksploatacja L-39NG. Ten drugi samolot ma charakteryzować się nieporównywalną efektywnością, łączącą w sobie najnowsze osiągnięcia techniki z bardzo niskimi kosztami użytkowania.

Wiceprezes firmy powiedział – Dzięki szerokiemu wyborowi opcji zarówno w symulatorze naziemnym jak i w samolocie, L-39NG jest idealnym rozwiązaniem dla sił powietrznych wymagających efektywnego treningu po akceptowalnej cenie. W odróżnieniu od najnowszych samolotów treningowych, na których uczeń może odbyć jedynie część szkolenia, L-39NG został zaprojektowany do przeprowadzenia całego programu szkolenia od podstaw do wprowadzenia do latania na myśliwcach. Co za tym idzie uniwersalna platforma treningowa powoduje znaczące obniżenie kosztów logistyki.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu – L-39 używany jest przez niemal pięćdziesięciu operatorów na całym świecie – AERO Vodochody może zaproponować samolot o niskich kosztach eksploatacji i wysokiej wartości użytkowej.

(defense-aerospace.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)