Rosyjskie wojska stacjonujące w bazie wojskowej w Gaudacie w Abchazji otrzymają około czterdzieści zmodernizowanych transporterów opancerzonych (APC) dysponujących ulepszoną ochroną balistyczną oraz wyposażonych w klimatyzację. Dostawy rozpoczną się prawdopodobnie w czerwcu obecnego roku.

Rosja w Abchazji utrzymuje dość duże siły, liczące 3,5 tysiąca żołnierzy, w Gudaucie na wybrzeżu Morza Czarnego na północ od stolicy, Suchumi, gdzie znajdowała się radziecka baza wojskowa. Podstawą prawną rosyjskiej obecności jest umowa z września o współpracy wojskowej, która została podpisana w 2009 roku. Umowa będzie obowiązywać przez najbliższe 49 lat i zawiera klauzulę przedłużenia na kolejne 15 lat. We wrześniu 2011 roku porozumienie ratyfikował parlament Rosji, a w grudniu 2011 roku dokonała tego władza ustawodawcza Abchazji.

131. Samodzielna Brygada Zmechanizowana dysponuje sześćdziesięcioma czołgami T-72 i T-55, blisko stu lżejszymi pojazdami pancernymi oraz bliżej niesprecyzowaną liczbą zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4 i 9K37 Buk.

BTR-82A stanowi zmodernizowaną wersję BTR-80, który jest na uzbrojeniu Ministerstwa Obrony od 1986 roku. Nowością w tej maszynie jest zmodyfikowany system kontroli ognia TKN-4GA, który pozwala na dokładne trafienie do celu, gdy pojazd jest w ruchu. Zawdzięcza to posiadanemu napędowi elektryczny do poziomego i pionowego naprowadzania. Podczas tego, gdy celownik namierza cel, stabilizator go monitoruje i pozwala na zwiększenie dokładności prowadzonego ostrzału.

W pojeździe zamontowany jest system pozycjonowania Trona-1, który zapewnia bardziej dokładną nawigację oraz wzmacnia właściwości systemu kontroli ognia. Poza tym wzmocnieniu uległo podwozie, co skutkuje zwiększoną ochroną przeciw minom i „ajdikom”.

Na uzbrojeniu transportera znajduje się działo kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Oprócz poprawionej dokładności w prowadzeniu ognia, wzrostowi uległa szybkość oddawanych strzałów, która wynosi 110 pocisków na minutę. Zaletą jest również możliwość zwalczania zarówno celów naziemnych, jak i śmigłowców znajdujących się w odległości około 2,5 kilometra. Ponadto zdolny jest do niszczenia obiektów położonych na wyższych piętrach budynków.

(en.rian.ru; armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons