Dowództwo US Army poinformowało o zawarciu z BAE Systems umowy w sprawie modernizacji wozów zabezpieczenia technicznego M88 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System) do wersji A3. Wartość kontraktu wyniesie 318 milionów dolarów. Prace nad unowocześnieniem pojazdów wykonywane będą w zakładach BAE Systems w Yorku w Pensylwanii, Aiken w Karolinie Południowej, Anniston w Alabamie i Sterling Heights w Michigan.

Podstawową zaletą będzie wyeliminowanie konieczności zaangażowania dwóch wozów do holowania najnowszej wersji czołgu podstawowego M1 Abrams. M88A3 będzie mógł samodzielnie przemieścić czołg tego typu. Do ewakuacji uszkodzonego Abramsa – który w ostatnich latach ciągle przechodził mniejsze lub większe unowocześnienia skutkujące wzrostem masy – wymagane było użycie dwóch wozów M88A2.

– M88 jako podstawowy wóz zabezpieczenia technicznego US Army odgrywa kluczową rolę w Pancernych Brygadowych Zespołach Bojowych – powiedział Dennis Hancock, dyrektor do spraw programu wozów zabezpieczenia technicznego w dziale pojazdów bojowych BAE Systems. – Ściśle współpracujemy z wojskiem i partnerami gospodarczymi, aby wyeliminować problemy związane z holowaniem czołgów za pomocą jednego pojazdu.

W najnowszej wersji M88 ulepszono układ napędowy, zawieszenie i gąsienice. W wyglądzie zewnętrznym da się zauważyć siódme koło jezdne zmniejszające nacisk na podłoże. Pojazd otrzymał ponadto nowe zawieszenie hydropneumatyczne z funkcją zablokowania gąsienicy w celu zapewnienia lepszej kontroli trakcji podczas podejmowania uszkodzonego czołgu. W wyniku modyfikacji zwiększyła się prędkość pojazdu, przeżywalność i niezawodność.

Zobacz też: K2 PL Wilk i M88A2 HERCULES jako propozycje dla Wojska Polskiego

(armyrecognition.com)

materiały prasowe BAE Systems