W ramach ćwiczeń „Sea Wader” w północnej części stanu Queensland wojska lądowe Australii przeprowadziły operacje desantowe z wykorzystaniem bojowego wozu rozpoznawczego Boxer CRV. Pierwsze komentarze australijskich żołnierzy są pozytywne. Z kolei według australijskiego Departamentu Obrony pojazd przekroczył oczekiwania.

Ćwiczenia podzielono na dwie zasadnicze fazy. Pierwsza sprowadzała się do lądowania śmigłowców transportowych CH-47 Chinook wojsk lotniczych Singapuru na pokładzie okrętu desantowego HMAS Adelaide typu Canberra. Z singapurskimi lotnikami współpracował personel 1. Pułku Lotnictwa z Darwin i 5. Pułku Lotnictwa z Townsville.

Druga faza ćwiczeń zakładała desant pojazdów bojowych z barki desantowej wysłanej z HMAS Adelaide. Na poligon Cowley Beach Training Area dostał się jeden Boxer CRV, dwa pojazdy opancerzone Hawkei PMV-L i dwa patrolowe HMT-Extenda. Boxera obsługiwali żołnierze 2./14. Lekkiego Pułku Konnego.

Na lądzie pojazd mógł dać popis możliwości. Podczas prób załoga próbowała ugrzęznąć w sypkim piasku, a następnie wyjechać z niego bez konieczności pomocy innych żołnierzy. Wszystkie próby zakończyły się sukcesem. Tym samym testy potwierdziły zdolności desantowe Boxera i wysoką mobilność wozu w grząskim terenie.

– Z całą pewnością mogę stwierdzić, że nie jest to ASLAV – powiedział major Keating, dowódca szwadronu z 2./14. Lekkiego Pułku Konnego. – Jest to pojazd z zupełnie odmiennymi charakterystykami, co oznacza, że najpierw żołnierze muszą poznać Boxera podobnie jak ASLAV-a, aby później wykorzystać potencjał tego pierwszego.

Manewry „Sea Wader” zakładały udoskonalenie umiejętności żołnierzy Australian Army w zakresie pomocy humanitarnej i niesienia pomocy w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych.

211 Boxerów dla australijskich sił zbrojnych budowanych jest w ramach programu LAND 400 Phase 2. Pierwsze dwadzieścia pięć pojazdów ma powstać w Niemczech, pozostałe – w zakładach w Redbank w pobliżu Brisbane. We wrześniu 2019 roku w Enoggera Barracks w Brisbane zaprezentowano pierwszy egzemplarz wozu w wariancie rozpoznawczym.

Zobacz też: Mardery idą do głębszej modernizacji

(informacja prasowa)

TPR Jonathan Goedhart / Department of Defence