Specjaliści z US Army pracują nad ulepszoną wersją bezpłomieniowego podgrzewacza chemicznego (Flameless Ration Heater) racji żywnościowych dla żołnierzy MRE (Meal, Ready-to-Eat). Stosowane od 1992 roku do ogrzewania posiłków i napojów pozwalają podgrzać potrawę bez użycia ognia. Podgrzewacz tworzy worek plastikowy, w którym znajduje się proszek składającym się z mieszaniny magnezu, żelaza i soli kuchennej. Tak przygotowany zestaw wymaga jednak aktywowania poprzez dodanie wody w ilości około dwudziestu pięciu mililitrów, czyli do oznaczonego na opakowaniu poziomu. Woda wyzwala reakcję elektrochemiczną, na skutek której wytwarza się ciepło.

– W przeciwieństwie do obecnego, podgrzewacz gotowych posiłków wykorzystywać będzie powietrze. Nie potrzebna będzie już woda, która, choć nie musi być czysta, często jest towarem deficytowym na polu bitwy. To nowe podejście do ogrzewania racji żywnościowych ma na celu również zredukowanie kosztów i wagi – powiedział jeden z urzędników z Centrum Rozwoju i Inżynierii w Natick Soldier Research.

Nowy podgrzewacz aktywowany będzie poprzez oderwanie górnej warstwy. Po jej usunięciu do otworów w warstwie zewnętrznej folii dostanie się powietrze. Po przejściu przez filcową warstwę dyfuzyjną, powietrze wejdzie w rekację z węglem aktywowanym i elektrolitem, prowadząc do bezpiecznej reakcji egzotermicznej, która ogrzeje posiłek. Nowa technologia ogrzewać będzie racje żywnościowe do stu stopni w skali Fahrenheita (38 stopni Celsjusza) w mniej niż dziesięć minut.

(military.com; na zdjęciu przykładowy zestaw racji żywnościowych MRE, fot. Christopherlin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)