Wokół budowy pierwszego rodzimego chińskiego lotniskowca narasta coraz więcej afer. Jeden z zaangażowanych w projekt oficerów został oskarżony o korupcję, kilku innych popełniło samobójstwo.

Pułkownik Chen Wenchao odpowiadający za kontrole jakości w kierującej budową lotniskowców Jednostce 048 jest przesłuchiwany przez wojskową prokuraturę w sprawie wręczania i przyjmowania łapówek na łączną wartość nawet 170 milionów juanów (25,5 miliona dolarów). Chen był wcześniej zatrudniony w departamencie logistycznym marynarki wojennej, gdzie odpowiadał za budowę baraków i koszar. Po ukończeniu dwóch takich projektów został awansowany i mianowany kierownikiem departamentu spraw szpitalnych. Dwa lata temu przeniesiono go do Jednostki 048.

Zdaniem oskarżycieli tak szybka kariera była możliwa jedynie dzięki łapówkom wręczanym przełożonym. Według jednego ze źródeł kolejne podejrzenia na pułkownika rzuca fakt, iż jego żona pracuje w zarządzie spółki dostarczającej materiały budowlane.

Kolejne wydarzenia przynajmniej częściowo wiązane z budową lotniskowców typu 001A są jeszcze poważniejsze. Wicesekretarz generalny biura politycznego marynarki Xu Yanchun popełnił samobójstwo 16 września. Miesiąc temu na swoje życie targnął się kapitan Li Fuwen, dyrektor centrum zarządzania przedsiębiorstwami logistycznymi marynarki. Obaj skoczyli z dachu tego samego budynku w kompleksie dowództwa sił morskich w Pekinie. Z kolei w ubiegłym tygodniu powiesił się generał major Qu Rui, który był jednym z głównych organizatorów ubiegłorocznej pekińskiej parady z okazji siedemdziesiątej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Azji.

Zobacz też: Audyt chińskich oficerów

(scmp.com; fot. Simon YANG, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Simon Yang, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic