Jordańskie siły zbrojne poinformowały na oficjalnej stronie internetowej o otrzymaniu od rządu niemieckiego pierwszej partii bojowych wozów piechoty Marder 1A3. W uroczystej ceremonii przekazania szesnastu pojazdów udział wzięła niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Haszymidzkiego Królestwa Jordanii generał Mahmud Abdel-Halim Freihat, jordański książę Fajsal ibn al-Husajn ibn Talal oraz wielu innych przedstawicieli obu państw.

Wraz z dostawą pojazdów jordańskie wojska lądowe otrzymały amunicję do nich i zapewnienie o zorganizowaniu w przyszłości wspólnych ćwiczeń z Bundeswehrą. W sumie do bliskowschodniego państwa trafi dwadzieścia pięć pojazdów tego typu. Mają one wzmocnić Jordańczyków w wysiłkach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego.

Marder 1A3 jest ulepszoną wersją bojowego wozu piechoty produkowanego przez niemiecką firmę Rheinmetall Landsysteme w latach 1988–1998. Pierwszy Marder został przekazany niemieckim wojskom lądowym w maju 1971 roku, zaś ten w wersji 1A3 w 1989 roku. Od podstawowej wersji różni się zmodyfikowanym układem wewnątrz wieżyczki, w tym rozwiązaniami w zasilaniu amunicją działka głównego. Ulepszone zostały również siedzenia dla załogi, zwiększyła się wygoda jej członków, a także wygospodarowano więcej miejsca i powiększono przejście między siedzeniami dowódcy i działonowego. Pojazdy charakteryzują się wzmocnionym opancerzeniem przedniej części kadłuba i burt. Masa wynosi 35 ton.

Głównym uzbrojeniem Mardera 1A3 jest automatyczna armata Rheinmetall MK 20 RH202 kalibru 20 milimetrów, zamontowana na zewnątrz, o kącie podniesienia od +65 stopni do –17 stopni z możliwością ostrzału okrężnego. Dopełnieniem uzbrojenia jest zamontowany współosiowo karabin maszynowy MG3 kalibru 7,62 milimetra (po prawej stronie armaty głównej) i dwa gniazda sterowanych elektrycznie wyrzutni granatów dymnych kalibru 76 milimetrów.

(armyrecognition; fot. Sonaz, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany)

Sonaz, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Germany