Rosjanie decydują się na budowę własnego modelu żołnierza przyszłości. W środowiskach wojskowych istniej głęboka wiara w to, iż system ten powstanie w ciągu następnych trzech lat.

Rosyjska wersja tego systemu będzie mieć około 10 modułów, aby dostosować możliwość do działania w różnym otoczeniu. Cały zestaw waży nie więcej niż 25 kg wliczając to broń, amunicję, umundurowanie wraz z pancerzem, a także dodatkowe elementy mające znaczenie dla dzisiejszego pola walki i funkcjonowania w nim żołnierzy wykonujących skomplikowane zadania.

Ten dodatkowy sprzęt tworzą przenośne komputery oraz różnego rodzaju sprzęt ułatwiający komunikację i zwiększający przepływ informacji na poziomie jednostek poruszających się na teatrze działań. Żołnierze tacy wyposażeni są również w bardzo dużą liczbę gadżetów zwiększających i zdolności działania oraz możliwość szybszego i bardziej skutecznego działania w obszarze konfliktowym. Dodatkowo jego atrakcyjność wzmacnia fakt, iż waży on jedynie 25 kilogramów, co nie powoduje nadmiernego obciążenia dla używającego go żołnierza.

Rosja dąży do stworzenia własnego systemu żołnierza przyszłości, mimo, iż w lutym 2011 r. toczyły się zaawansowane rozmowy z Francuzami na temat możliwości zakupu gotowych modułów z Francji („Felin”). W ostateczności postanowiono zakupić jedynie kilka, następnie skupić się na rozwoju rodzimych technologii.

(RIA Novosti)