Z Chorwacji nadeszła niespodziewana wiadomość o rozpadzie tamtejszego zespołu akrobacyjnego Wings of Storm (Krila Oluje). Przyczyną jest złożenie podań o zwolnienie ze służby przez sześciu członków grupy w związku z otrzymaniem przez nich lukratywnych ofert pracy za granicą.

Wydarzenie to będzie mieć wpływ nie tylko na zespół akrobacyjny, ale na całe chorwackie lotnictwo wojskowe, ponieważ wspominani piloci są instruktorami, których Chorwacja zbyt wielu nie ma. Według oświadczenia ministerstwa obrony nie wpłynie to jednak na bieżącą obronę przestrzeni powietrznej kraju ani na proces szkolenia kolejnych pilotów. Minister dodał, że z każdym z pilotów będzie rozmawiał osobiście, a ostateczną decyzję o zwolnieniu ich ze służby podejmie w zgodzie z przepisami ustawy o służbie wojskowej.

Z kolei szef sztabu powiedział, że cała sprawa świadczy o najwyższym poziomie umiejętności chorwackich pilotów, skoro została im zaproponowana pensja, z którą chorwackie lotnictwo nie może konkurować. Chociaż oficjalnie nie wiadomo, które państwo chce podkupić pilotów, nieoficjalnie wspomina się o Omanie, którego piloci w ubiegłym roku szkolili się w Chorwacji na Pilatusach PC-9, stanowiących również wyposażenie zespołu akrobacyjnego.

(narodni-list.hr, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)