Według irańskich i jemeńskich mediów bojownicy ugrupowania Huti zestrzelili myśliwiec Eurofighter Typhoon należący do wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej. Wszystko jednak wskazuje na to, że mamy do czynienia z mistyfikacją.

Do zestrzelenia miało dojść na terenie muhafazy Sana, na wschód od miasta stołecznego. Bliższych szczegółów nie podano – poza informacją, że Huti użyli pocisku przeciwlotniczego nieujawnionego typu. Byłby to drugi Typhoon utracony przez Saudów w Jemenie po myśliwcu, który rozbił się we wrześniu (bez udziału nieprzyjaciela).

Czy tryumfalne komunikaty płynące ze strony szyickich bojowników są uzasadnione? Gdyby opublikowali fotografie wraku rzekomo strąconego myśliwca, można by z dużą dozą pewności ocenić, jaka jest prawda. Niestety żadne tego typu zdjęcia do tej pory się nie ukazały.

Siły zbrojne Arabii Saudyjskiej nie wydały w tej sprawie oficjalnego oświadczenia. W mediach branżowych i wśród ekspertów wypowiadających się w internecie panuje przekonanie, że informacje o strąceniu Typhoona to tylko propaganda.

Trzeba jednak podkreślić, że Huti nie są pozbawieni broni przeciwlotniczej. Cztery tygodnie temu zdołali zestrzelić drona MQ-9 Repaer. Maszyna należała do Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: THAAD dla Arabii Saudyjskiej

(presstv.com, yemenpress.org)

Katsuhiko Tokunaga, Eurofighter Jagdflugzeug GmbH