Ukraińskie wojska lądowe odebrały pierwszą partię ośmiu zmodernizowanych czołgów podstawowych T-84 Opłot-M. Przekazanie czołgów odbyło się na terenie zakładów w Charkowie, miesiąc przed umownym terminem. Według przedstawicieli Ukroboronpromu czołgi mogą już niedługo wziąć udział w walkach z separatystami na obszarze, który Kijów nazywa „strefą operacji antyterrorystycznej”. Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że czołgi trafią do jednostki pancernej wojsk powietrznodesantowych.

Prace modernizacyjne skoncentrowały się nad systemem wieżowym, odświeżeniem kadłuba i, co najważniejsze, dopancerzeniem. Osłona zmodernizowanego Opłota-M składa się z pancerza zasadniczego i modułów dodatkowych. Część kadłubowa, wieżowa i burtowa zawierają ukraiński pancerz reaktywny Nóż.

Przekazanie pierwszej transzy zbiegło się w czasie z ogłoszeniem decyzji o planowanym wprowadzeniu do służby lekkich pojazdów opancerzonych typu Dozor B we wrześniu bieżącego roku. Informację tę podało Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Morozowa kilka dni temu.

(janes.com; fot. Aim120c5za, via Wikimedia Commons)