Pod koniec kwietnia rosyjska Flota Pacyfiku oraz chińska marynarka wojenna mają przeprowadzić wspólne manewry na Morzu Żółtym. Z informacji podanych przez źródła związane z dowództwem floty we Władywostoku wynika, że będą to poważne ćwiczenia.

W manewrach przewidzianych na 22-29 kwietnia stronę rosyjską reprezentować będą krążownik „Wariag” projektu 1164 (typ „Sława”), 3 duże okręty ZOP oraz jednostki wsparcia. Oprócz nich Flota Pacyfiku ma wystawić jeszcze lotnictwo morskie i oddziały piechoty morskiej. Łącznie z chińskimi jednostkami w ćwiczeniach ma wziąć udział ponad 20 okrętów wojennych i jednostek pomocniczych.

Manewry zostaną przeprowadzone w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, zrzeszającej oprócz Rosji i Chin jeszcze Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. Pierwsze wspólne manewry na wielką skalę (lądowe, powietrzne i morskie) Rosja i Chiny przeprowadziły w roku 2005, następne w 2007 i 2009.

Nie jest to koniec międzynarodowej aktywności WMF. Na maj zapowiedziano wspólne ćwiczenia z Norwegią na Oceanie Arktycznym pod kryptonimem „Pomor-2012”.

(RIA Novosti)