US Navy podała informację o zakończeniu wstępnych prób operacyjnych bezzałogowego śmigłowca MQ-8C Fire Scout. Dron jest rozpoznawczą (ale potencjalnie także bojową) wersją Bella 407 wyposażoną w oprzyrządowanie lotu autonomicznego zaczerpnięte z dużo mniejszego MQ-8B i stosownie zmodyfikowane.

Próby prowadziła eskadra VX-1 (Air Test and Evaluation Squadron 1) na pokładzie LCS-a USS Coronado (LCS 4) u brzegów południowej Kalifornii. Dobiegły one końca już 29 czerwca, ale oficjalny komunikat ukazał się dopiero wczoraj. Drona testowano w różnych scenariuszach pod kątem możliwości w zakresie identyfikacji celów, prowadzenia rozpoznania i zwiadu oraz wsparcia okrętów nawodnych w działaniach bojowych.

Ćwiczono także operacje, w których jednocześnie w powietrzu znajdują się MQ-8C Fire Scout i MH-60S Seahawk. Okazało się, że takie połączenie wymaga szczegółowego planowania i ścisłej koordynacji, ale – wbrew obawom – jest możliwe.

– Bycie jednym z pierwszych mechaników, którzy mieli okazję zajmować się na okręcie oboma tymi statkami powietrznymi, okazało się wyzwaniem, ale dającym satysfakcję – przyznał Aviation Machinist’s Mate Second Class Salvatore Greene z VX-1.

Do połowy lipca potrwają jeszcze dalsze próby w porcie, skupiające się na kwestiach cyberbezpieczeństwa i obsługi drona na MQ-8C okrętu. Od wniosków, które zostaną wyciągnięte po analizie rezultatów, zależy dalszy przebieg integracji MQ-8C zarówno z okrętami walki przybrzeżnej, jak i z innymi platformami.

USS Coronado już od kilku lat ma ścisłe związki ze śmigłowcami bezzałogowymi. To właśnie na tym okręcie ponad dwa lata temu przeprowadzono pierwszą integrację systemu kierowania MQ-8 z jednostką US Navy. Notabene ten sam okręt posłużył jako platforma doświadczalna także w trakcie prób pocisku NSM.

– Moja załoga jest podekscytowana możliwością wykorzystania dotychczasowych doświadczeń z wykorzystywaniem Fire Scoutów i zwiększania swojej możliwości jako zespołu bojowego – podkreślił dowódca Coronado, komandor porucznik Lawrence Repass.

Zobacz też: Przyszły dron USMC – groźny, nawet gdy nieuzbrojony

(navy.mil)

US Navy / Ensign Jalen Robinson