Ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii i Francjiogłosiły, że zleciły MBDA modernizację pocisków manewrujących Storm Shadow / SCALP EG w połowie ich okresu eksploatacji. To kolejny istotny krok w programach francusko-brytyjskich, a także kontynuacja współpracy nad środkami dalekiego rażenia, która rozpoczęła się 1996 roku wraz z programem Storm Shadow / SCALP.

Proces modernizacji tych pocisków w połowie okresu eksploatacji obejmie fazę rozwojową, a następnie etap weryfikacji próbami w locie w 2019 roku. Pierwsze zmodernizowane pociski zostaną zwrócone francuskim i brytyjskim siłom zbrojnym na początku 2020 roku.

– Program Storm Shadow / SCALP ma szczególne znaczenie dla MBDA, ponieważ doprowadził do utworzenia spółki Matra BAe Dynamics, która stała się modelem dla całej grupy MBDA – powiedział Antoine Bouvier, prezes MBDA. – Ten model do dziś pozostaje wyjątkowy w całym sektorze przemysłu obronnego. Zapewnił naszym klientom w Europie i innym odbiorcom eksportowym dostęp do przystępnych kosztowo, a zarazem niezrównanych zdolności operacyjnych, w tym pocisków Meteor i Aster.

Storm Shadow / SCALP jest przeznaczony do zwalczania celów strategicznych. Może być przenoszony przez samoloty Tornado, Rafale i Mirage 2000, trwa też integracja z Eurofighterem Typhoonem. Dotychczasowe dostawy i zamówienia obejmują już blisko 3000 pocisków. Od wejścia do służby w 2003 roku użyto bojowo prawie 200 egzemplarzy (zobacz też: Francja atakuje islamistów pociskami SCALP EG).

(informacja prasowa)

Geoff Lee / MOD