Koncern Korea Aerospace Industries przyznał MBDA kontrakt na integrację pocisku rakietowego powietrze–powietrze Meteor z południowokoreańskim myśliwcem wielozadaniowym KF-X. Zlecenie przewiduje wsparcie inżynierów KAI podczas prac konstrukcyjnych, przekazanie know-how, wyprodukowanie i dostawę sprzętu niezbędnego do prac integracyjnych oraz udział w serii testów KF-X związanych z tym przedsięwzięciem.

– Z przyjemnością odnotowujemy to wydarzenie w historii partnerstwa z KAI i współpracy z koreańską agencją zamówień zbrojeniowych – powiedział Éric Béranger, prezes MBDA. – Korea Południowa jest dla MBDA strategicznym rynkiem i jesteśmy dumni, że Meteor zapewni KF-X najpotężniejsze w świecie zdolności do prowadzenia walk powietrze-powietrze.

Integracja KF-X i Meteora była przesądzona już dawno. Kiedy w ubiegłym miesiącu zaprezentowano makietę KF-X, pokazano ją między innymi właśnie z Meteorami. Pociski tego typu widniały również na rysunkach i wizjach artystycznych.

Meteor to pocisk dalekiego zasięgu klasy BVRAAM (Beyond Visual-Range Air-to-Air Missile), czyli wystrzeliwany bez konieczności wejścia w kontakt wzrokowy z przeciwnikiem. Naprowadzany jest na cel dzięki aktywnemu radarowi. Pocisk ma długość 3,7 metra i masę 190 kilogramów.

Zobacz też: Rostiech chce modernizować południowokoreańskie Ka-32

(informacja prasowa)

Korea Aerospace Industries