Pierwszy raz w historii okręty Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, odpowiadając na ukraińskie zaproszenie, zawitały na Morze Czarne. Dowodzone przez Zastępcę Dowódcy Floty Morza Północnego admirała Yana Zufeia niszczyciel rakietowy typu 052 (Luhu) Qingdao i towarzysząca mu fregata 054A (Jiangkai II) Yantai przekroczyły cieśninę Dardanele 31 lipca i udały się do dwóch portów – niszczyciel do Sewastopola, w którym zatrzyma się do 4 lub 5 sierpnia, fregata do Konstancji, skąd wypłynie 9 sierpnia. Konwencja z Montreaux nie pozwala na zatrzymywanie się na wodach Morza Czarnego okrętom państw nieleżących u jego wybrzeży dłużej niż 21 dni.

Z wizytą okrętów związane są liczne kontrowersje. Część opinii publicznej uważa, że wizyta na Morzu Czarnym jest zuchwałą odpowiedzią na niedawno zakończone wielonarodowe manewry Sea Breeze 2012 Radio Wolna Europa podaje, że oba statki brały udział w międzynarodowej operacji skierowanej przeciw piratom w Zatoce Adeńskiej, natomiast według The Global Times, załogi okrętów przybyły w celach szkoleniowych, by na Kanale Sueskim uczyć się operowania w przesmykach od bardziej doświadczonych marynarzy egipskich, po czym na zaproszenie władz ukraińskich zawitały na Morze Czarne.

Jak podaje Al-Arabija, odezwały się także syryjska opozycja i Bractwo Muzułmańskie, oburzone faktem, że rząd egipski uzurpuje sobie prawo do dysponowania wodami Kanału Sueskiego. Syryjczycy oskarżają załogi obu okrętów o przewożenie uzbrojenia mającego służyć wojskom Asada w celu eliminacji opozycji.

Qingdao to wielozadaniowy niszczyciel rakietowy o wyporności 5000 ton i przenoszący m.in. pociski przeciwokrętowe C-801A (zasięg 42 km). Yantai z kolei to fregata mająca na pokładzie system rakiet przeciwlotniczych HQ-16 oraz chiński system artyleryjski obrony bezpośredniej (CIWS) Typ 730 kaliber 30.

(pik.tv, vestnikkavkaza.net, rferl.org, globalpost.com, english.alarabiya.net)