Indyjski rząd zatwierdził zakup południowokoreańskich haubic samobieżnych K9. Planowany zakup stu pojazdów najprawdopodobniej wzrośnie.

K9 będą powstawać w kooperacji Hanwha Techwin oraz indyjskiego koncernu Larsen & Toubro. Hindusi będą odpowiadać za wykonanie około pięćdziesięciu procent każdej haubicy w tym systemów kierowania ognia, dosyłania amunicji i ochrony przed bronią masowego rażenia oraz radaru mierzącego prędkość wylotową pocisków. Larsen & Toubro będzie odpowiadać także za serwisowanie, remonty i naprawy w trakcie przewidzianego na trzydzieści do czterdziestu lat okresu służby. Indyjskie K9 otrzymały nazwę Vajra (piorun).

Przypuszczalnie produkcja nie skończy się na stu egzemplarzach, a ogólne zamówienie może przekroczyć nawet 250 sztuk. Pozostaje to jednak kroplą w morzu potrzeb.

Po krótkiej wojnie granicznej z Pakistanem w 1999 roku dowództwo indyjskich wojsk lądowych opracowało ambitny program reorganizacji i modernizacji artylerii Field Artillery Rationalization Plan (FARP). Zgłoszono zapotrzebowanie na około 3500 haubic 155 milimetrów o lufach długości 39 i 53 kalibrów. Program obejmuje pozyskanie haubic holowanych i samobieżnych, tak kołowych, jak i gąsienicowych.

W ramach FARP kupiono już holowane haubice M777, a także własnymi siłami opracowano haubicę Dhanush. Program trapią jednak liczne afery korupcyjne, które znacząco opóźniają modernizację artylerii. Przetarg na haubice samobieżne był dwukrotnie unieważniany. W finalnym postępowaniu rywalem K9 była rosyjska 2S19 Msta-S. Końcowe negocjacje ze stroną południowokoreańską ruszyły dopiero na początku bieżącego roku.

Zobacz też: Estonia przyjmuje fińską ofertę w sprawie haubic

(armyrecognition.com)

Republic of Korea Armed Forces