Podczas manewrów na poligonie Higashi-Fuji Japońskie Lądowe Siły Samoobrony zaprezentowały nową haubicę samobieżną typu 19 kalibru 155 milimetrów. Mobilna haubicę osadzono na podwoziu wojskowej ciężarówki MAN Military w układzie 8 × 8.

Do obsługi zestawu potrzeba pięcioosobowej załogi, która zajmuje dwie opancerzone kabiny, zapewniające ochronę przed bronią kalibru 7,62 milimetra i odłamkami pocisków artyleryjskich. W pierwszej kabinie jest miejsce dla trzech żołnierzy, w drugiej zaś – zainstalowanej w środkowej części pojazdu – dwóch kolejnych. Haubica samobieżna typu 19 jest bardzo podobna do systemu artyleryjskiego CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie; na zdjęciu powyżej), produkowanego przez francuskie przedsiębiorstwo Nexter Systems.

Niewiele wiadomo na temat charakterystyki technicznej tego systemu artyleryjskiego, ale wskazuje się, że ma wiele wspólnego z CAESAR-em. Prawdopodobnie w kabinie załogi mieści się główny komputer kierowania ogniem. Z tyłu, po lewej stronie, znajduje się system sterujący dla załogi. Haubica typu 19 ma wysuwane stabilizatory boczne i tylny.

Zobacz też: Nowy typ japońskich okrętów podwodnych – 29SS

(armyrecognition.com)

Sgt. 1st Class Mikki Sprenkle