Spółka Elbit Systems poinformowała o podpisaniu z izraelskim ministerstwem obrony umowy na dostawę nieujawnionej liczby aktywnych systemów ochrony pojazdu Iron Fist Light Decoupled. Przeznaczone będą na wyposażenie nowych kołowych transporterów opancerzonych Eitan (Niezłomny). Kontrakt ma wartość 31 milionów dolarów i zakłada przekazanie wszystkich systemów przez pięć lat.

Elbit zobowiązał się do dostarczenia i integracji systemów Iron Fist z Eitanami oraz zapewnienia serwisu i zabezpieczenia eksploatacji. Podpisanie umowy to jedynie formalne zwieńczenie decyzji podjętej w sierpniu 2019 roku. Iron Fist otrzymają także buldożery gąsienicowe D-9 Caterpillar.

– Jesteśmy dumni, że ministerstwo obrony Izraela wybrało Elbit Systems, aby zapewnić izraelskim wojskom lądowym tak ważne zdolności operacyjne. Decyzja izraelskiego resortu obrony z pewnością zwiększy zainteresowanie Iron Fistem ze strony sił zbrojnych wielu krajów, które starają się zwiększyć możliwości w zakresie ochrony swoich wozów bojowych – powiedział Jehuda Wered, dyrektor generalny Elbit Systems Land.

Eitany mają w izraelskich wojskach lądowych stopniowo zastępować transportery opancerzone M113. Uruchomienie produkcji małoseryjnej zaplanowano na rok 2020. Transportery są fabrycznie przystosowane do montażu ASOP typu hard kill, co sprawia, że proces integracji nie będzie tak czasochłonny. Na wieży zainstalowane zostaną dookólne stacje radiolokacyjne z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA, dwa czujniki podczerwieni i dwanaście wyrzutni przeciwpocisków (po sześć z każdej strony wieży).

Demonstrator technologii Eitana ujawniono w sierpniu 2016 roku. Zbudowano go na bazie doświadczeń wyniesionych z operacji „Ochronny Brzeg”, prowadzonej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy w 2014 roku. W 2017 roku przeszedł szereg prób w terenie, które podzielono na dwie główne fazy. Eitan wraz z Karmelem (Zaawansowany Lądowy Pojazd Bojowy) wpisuje się w plan rozwoju izraelskich sił zbrojnych Ground Horizon. Oba pojazdy będą zintegrowane z Merkawami i Namerami. Wszystkie wozy będą częścią nowego cyfrowego systemu dowodzenia.

Zobacz też: Namer z Trophy

(jpost.com, defenseworld.net)

Zachi Evenor/CC BY 2.0