Izraelskie Siły Obronne poinformowały o zakończeniu wstępnych testów operacyjnych pierwszego rodzimego kołowego transportera opancerzonego Eitan (Niezłomny). W ich trakcie pojazd obsługiwany był przez żołnierzy 933. Brygady „Nahal” należącej organizacyjnie do 162. Dywizji Pancernej „HaPlada”. Trwające od miesięcy testy przeprowadzono w szczególności na wymagających terenach pustyni Negew i Doliny Jordanu. Obejmowały one poruszanie się po drogach utwardzonych i poza nimi, a także dostarczenie żołnierzy do wyznaczonego obszaru oraz ich desantowanie.

Obecnie wojskowi z tego związku taktycznego wykorzystują transportery opancerzone M113, które mają być stopniowo wycofywane ze służby po wprowadzeniu do użycia Eitanów. Brygada „Nahal” będzie pierwszą jednostką w wojskach lądowych, która otrzyma te pojazdy. Z czasem Izraelczycy wyposażą pojazd w system obrony aktywnej Trophy, który zapewni dookolną obronę przed popularnymi na Bilskim Wschodzie pociskami z granatników przeciwpancernych.

– Pojazd charakteryzuje się zarówno zaawansowanym opancerzaniem, jak i zadowalającą siłą ognia na polu bitwy – powiedział szef projektu, major Szaron Guetta. Dodał, że pojazd może osiągnąć prędkość 90 kilometrów na godzinę, ale jego główną zaletą będzie zdolność do bezpiecznego dostarczenia żołnierzy w obszar docelowy.

Eitan ma niebawem uzyskać gotowość operacyjną w izraelskich wojskach lądowych. Wówczas szef sztabu Izraelskich Sił Obronnych zweryfikuje harmonogram dostaw i zdecyduje o zakresie stosowania nowego transportera opancerzonego. Brygada „Nahal” nadal będzie testować Eitana w celu zidentyfikowania ewentualnych niedociągnięć.

Zobacz też: Izrael ujawnił Eitana

(ynetnews.com)

materiały prasowe Israel Military Industries Ltd