Izraelskie ministerstwo obrony i Izraelskie Siły Obronne przeprowadziły w ciągu ostatnich kilku dni serię prób Eitana na północnych i południowych obszarach państwa. Opublikowano też krótki materiał filmowy prezentujący transporter opancerzony przemieszczający się po różnie ukształtowanym i wymagającym terenie.

Testy przeprowadzono na Wzgórzach Golan i poligonach południowej części Izraela. Podczas prób badano wytrzymałość pojazdu opancerzonego w przypadku poruszania się po drogach utwardzonych, piaskach pustyni i rozmiękniętym, błotnistym podłożu. Po wprowadzeniu do służby Eitan ma być zdolny do sprawnego poruszania się po różnym terenie i w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto rozwija prędkości do 90 kilometrów na godzinę i nie wymaga transportu za pomocą ciężarówki. Próby są kontynuacją rozpoczętej w styczniu serii oceny potencjału transportera.

Eitany mają stopniowo zastępować transportery opancerzone M113 w izraelskich wojskach lądowych. Uruchomienie produkcji małoseryjnej zaplanowano na rok 2020.

Zobacz też: Nowa generacja izraelskich wozów bojowych

(armyrecognition.com, jerusalemonline.com)

materiały prasowe Israel Military Industries Ltd