W poniedziałek 1 sierpnia izraelskie ministerstwo obrony ujawniło demonstrator technologii pierwszego rodzimego kołowego transportera opancerzonego Eitan (Niezłomny). Wraz z gąsienicowymi Namerami ma zastąpić transportery M113, używane od lat siedemdziesiątych i niezdające egzaminu w warunkach pola bitwy, jakim jest Strefa Gazy.

Izraelczycy wierzą, że nowy transporter będzie zdolny do prowadzenia działań w ramach sił szybkiego reagowania. Dzięki bardzo dużej maksymalnej prędkości ma być w stanie szybko przemieszczać się między północnymi i południowymi krańcami izraelskiego terytorium. Proces jego rozwoju został wzbogacony przez doświadczenia wyniesione z operacji „Ochronny Brzeg”, prowadzonej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy w 2014 roku.

Wóz z napędem na osiem kół będzie napędzany silnikiem o mocy 750 koni mechanicznych i będzie w stanie osiągnąć prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Dzięki temu żołnierze na polu bitwy mają być dostarczani z jednego sektora na drugi w ekspresowym tempie. Prędkość w trudnym terenie będzie niewiele niższa. Pojazd będzie mógł przewozić 12 żołnierzy desantu.

Eitan waży 35 ton, jest słabiej opancerzony niż Namer, ale za to ma być znacznie szybszy. Uzbrojony został w karabin maszynowy i wyrzutnię pocisków rakietowych kalibru 30 lub 40 milimetrów, która jest zdalnie sterowana. Ich obsługa będzie możliwa bez udziału załogi desantującej się z pojazdu. System obrony aktywnej Trophy zapewni dookólną obronę przed tak popularnymi na Bilskim Wschodzie pociskami odpalanymi z wyrzutni RPG. Szef Wydziału Programu Czołg Ministerstwa Obrony Izraela generał brygady Baruch Macliach poinformował o rozpoczęciu cyklu testów pierwszego prototypu Eitana. Uruchomienie produkcji małoseryjnej zaplanowano na rok 2020.

Eitan wraz z Karmelem (Zaawansowany Lądowy Pojazd Bojowy) wpisuje się w plan rozwoju izraelskich sił zbrojnych Ground Horizon. Oba pojazdu będą zintegrowane z Merkawami i Namerami. Wszystkie wozy będą prawdopodobnie częścią nowego cyfrowego systemu dowodzenia.

Zobacz też: Nowa generacja izraelskich wozów bojowych

(defensenews.com, jpost.com; na zdjęciu kołowy transporter opancerzony Eitan, fot. materiały prasowe Israel Military Industries Ltd.)

materiały prasowe Israel Military Industries Ltd