24 września z portu w Sewastopolu wypłynął ukraiński okręt flagowy, fregata rakietowa Hetman Sahajdaczny. Na wodach Zatoki Adeńskiej pojawi się w pierwszej połowie przyszłego miesiąca. Do bazy w Dżibuti przybędzie 8 października. Tym samym stanie się pierwszą jednostką z kraju partnerskiego, która weźmie udział w antypirackiej operacji Ocean Shield. Misja ukraińskiego okrętu potrwa 162 dni.

Decyzję o uczestnictwie ukraińskich jednostek w międzynarodowych misjach antypirackich podjęto, kiedy prezydentem był Wiktor Juszczenko. Obecne władze wcieliły ją w życie. Ostateczną zgodę wyraził parlament, dając załodze zielone światło, aby wyruszyła z portu. Wybór jednostki jest podyktowany niechlubnym faktem, że tylko jeden ukraiński okręt, fregata Hetman Sahajdaczny, jest w stanie wykonać operacje o tak dużym zasięgu, podczas gdy inne są zdolne do operowania najdalej na Morzu Śródziemnym.

Hetman Sahajdaczny jest fregatą rakietową projektu 1135 typu Kriwak III, a zarazem okrętem flagowym ukraińskiej marynarki. Jego portem macierzystym jest Sewastopol. Jednostkę przyjęto do służby w ukraińskiej marynarce wojennej 2 kwietnia 1993 roku. Następnie w 1994 roku udała się ona do Francji, aby wziąć udział w pięćdziesiątej rocznicy inwazji aliantów w Normandii. W 1995 roku okręt odwiedził Abu Zabi podczas wystawy „IDEX-95”. Od 15 listopada 2006 roku do 16 listopada 2007 roku przechodził remont w stoczni w Mikołajowie położonym nad Bohem, niedaleko jego ujścia do Morza Czarnego, koszt prac wyniósł piętnaście milionów hrywien. W 2008 roku odnowiony Hetman Sahajdaczny wziął zaś udział – jako trzeci ukraiński okręt – w operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Wcześniej służbę pełniły fregata Ternopil i korweta Łuck.

(nato.int)