Podczas corocznej wystawy Association of the United States Army, która odbędzie się w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu, koncern General Dynamics zaprezentuje Strykera A1 Medium Calibre Weapon System (MCWS) z nowo opracowanym podwoziem w kształcie litery V.

Producent określa A1MCWS jako najnowszą wersję Strykera Infantry Carrier Vehicle Dragoon (ICVD), dostarczonej w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i używanej przez 2. Pułk Kawalerii US Army, stacjonujący w Europie.

Strykera A1 MCWS uzbrojono w bezzałogową wieżę z armatą Orbital ATK XM813 (Mk.44 Bushmaster II) kalibru 30 milimetrów. W maju wyselekcjonowano pięć podmiotów – General Dynamics Land Systems, Kollsman, Leonardo DRS, Raytheon oraz Pratt & Miller Engineering and Fabrication – oferujących najniższą cenę i przyznano kontrakty o wartości nieprzekraczającej 150 tysięcy dolarów.

Zainstalowano również nowe stanowisko dowódcy oraz zmodyfikowano kadłub i podzespoły układu napędowego. Wóz przeszedł próby ogniowe w sierpniu. Obecne plany dowództwa wojsk lądowych zakładają, że połowa z sześciu brygad Strykerów A1 zostanie wyposażonych w armatę kalibru 30 milimetrów. W każdej z nich znajdują się osiemdziesiąt trzy pojazdy.

Zgodnie z zapowiedziami z sierpnia podczas forum AUSA 2019 pojawi się też prototyp przeciwlotniczego Strykera.

Zobacz też: Northrop Grumman i Raytheon powalczą o lasery dla Strykerów

(materiały prasowe General Dynamics)

General Dynamics