Przełom roku był bardzo intensywnym czasem dla chińskiego lotniskowca Liaoning. Jednocześnie trwają przygotowania do przyjęcia do służby kolejnego okrętu tej klasy.

W połowie grudnia Liaoning i jego eskorta rozpoczęły zakrojone na dużą skalę ćwiczenia na wodach Zatoki Bohai. W następnych dniach zespół okrętów skierował się na południe, zawinął do Sanyi na Hajnanie i znalazł się w pobliżu spornych obszarów na Morzu Południowochińskim. Wreszcie okręty wyruszyły w drogę powrotną, przepływając na wschód od Tajwanu i na południe od Japonii. Przez cały czas prowadzono intensywne ćwiczenia.

W tym czasie ujawniono wykonane w listopadzie 2016 zdjęcia położonej pod Qingdao bazy Guzhenkou, macierzystego portu Liaoninga. Widać na nich prace przy budowie kei o długości 580 i szerokości 120 metrów.

Pirs powstaje obok analogicznego obiektu zbudowanego w 2012, kiedy chińska marynarka wojenna przygotowywała się do przyjęcia do służby Liaoninga. Jest więc praktycznie pewne, że Guzhenkou będzie bazą również dla powstającego lotniskowca udoskonalonego typu 001A, który ma zostać zwodowany w tym roku. Jedynym poza Guzhenkou chińskim portem zdolnym do przyjmowania lotniskowców jest wspomniana już Sanya.

(japantimes.co.jp, eastpendulum.com)

CEphoto/ Uwe Aranas, domena publiczna