Wietnamski rybak Trần Minh Thanh 18 grudnia wyłowił z wód Morza Południowochińskiego torpedę. Pod czujnym okiem straży granicznej Trần przetransportował i wyciągnął znalezisko na brzeg, gdzie przez jakiś czas mogli je podziwiać okoliczni mieszkańcy. Torpedę jednak szybko stamtąd zabrano i prawdopodobnie przekazano do inspekcji.

Według relacji Trầna torpeda znajdowała się w odległości czterech mil morskich od wybrzeża, mniej więcej na wysokości prowincji Phú Yên w Wietnamie, czyli na wietnamskich wodach terytorialnych. Już pierwsze relacje opisywały broń jako torpedę Yu-6 należącą do chińskiej marynarki wojennej, wysnuwając takie wnioski z jej wymiarów, kształtu i naniesionych chińskich oznaczeń.

Wietnamskie źródła przypuszczały, że torpeda jest pozostałością po ćwiczeniach okrętów podwodnych na Morzu Południowochińskim. O tym może świadczyć jasnopomarańczowa sekcja, charakterystyczna dla amunicji ćwiczebnej.

Wkrótce tę wersję zdarzeń potwierdziły oficjalne źródła Pekinu. Ministerstwo obrony Chin wystosowało oświadczenie, w którym stwierdziło, że torpedę zagubiono podczas ćwiczeń w pobliżu Hajnanu. Torpeda nie była odpalona w kierunku żadnego okrętu innego państwa.

Prawdopodobnie chińscy marynarze nie zdołali odzyskać wystrzelonej podczas ćwiczeń torpedy, która następnie dryfowała w kierunku wietnamskiego wybrzeża. Prowincja Phú Yên znajduje się około 320 kilometrów na południowy zachód od Wysp Paracelskich, terytorium spornego między Wietnamem a Chinami. Położona jest również niecałe 400 kilometrów na południe od Hajnanu, gdzie znajduje się jedna z największych baz chińskiej floty podwodnej.

Chińska marynarka wojenna może odczytywać zagubienie torpedy jako niewątpliwą porażkę, gdyż ta znajduje się w rękach Wietnamczyków i z pewnością będzie poddawana szczegółowej analizie. Prace nad Yu-6 rozpoczęły się w 1995 roku, zaś dziesięć lat później torpeda weszła do służby. Konstrukcyjnie jest podobna do amerykańskiej Mk 48 mod 4. Stanowi uzbrojenie okrętów podwodnych typu 039.

Istnieje stosunkowo mało publicznie dostępnych informacji na jej temat. Odnaleziona Yu-6 wydaje się zachowana w dobrym stanie. Posiadanie torpedy, nawet w wersji ćwiczebnej, otwiera przed Wietnamczykami drogę do jej zbadania i określenia między innymi sygnatury akustycznej, a także pozyskania informacji na temat elementów systemu naprowadzania. Utrata Yu-6 niesie również zagrożenie, że Hanoi podzieli się wnioskami z sojusznikami. Badania nad torpedą mogą przynieść korzyść w postaci opracowania środków zwalczania.

Zobacz też: Chińska marynarka wojenna już liczniejsza niż US Navy

(thedrive.com, chinadaily.com.cn)

SteKrueBe, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons