Stany Zjednoczone finansują modernizację ukraińskich portów morskich, aby mogły łatwiej przyjmować amerykańskie i sojusznicze okręty wojenne. Dzięki temu Amerykanie będą mogli zawijać do portów położonych kilkadziesiąt mil morskich od okupowanego przez Rosję Krymu.

Główne wysiłki Amerykanów koncentrują się na bazach w Oczakowie i Mikołajowie – ta druga leży czterdzieści mil na wschód od Odessy i sto mil na północny zachód od Krymu. Prace obejmują wzmocnienie i doposażenie pirsów, budowę doku pływającego, wzmocnienie ochrony baz od strony lądu, modernizację zaplecza remontowego i utworzenie dwóch centrów operacji morskich. Te ostatnie będą mogły być wykorzystywane przez Ukrainę i NATO do kierowania manewrami morskimi i inną aktywnością okrętów wojennych na Morzu Czarnym.

Amerykanie od dawna interesują się bazą w Oczakowie, a inżynierowie US Navy kilkukrotnie ją wizytowali. Prace mają się rozpocząć w sierpniu. W tej chwili amerykańscy nurkowie prowadzą prace podwodne, oceniając budowę pirsu i zakres koniecznych prac. Następnie przejdą do jego umacniania i tworzenia map dna, aby upewnić się, że będą mogły tam zawijać nawet duże okręty. Wreszcie zostanie przeprowadzona analiza, gdzie umieścić planowany dok pływający.

Rosja zawsze obawiała się powstania NATO-wskiej bazy morskiej gdzieś niedaleko jej granic. Był to jeden z powodów aneksji Krymu, z którego za pomocą lotnictwa i okrętów wojennych Rosja może kontrolować praktycznie całe Morze Czarne. Warto zauważyć, że gdyby nie rosyjska napaść na Ukrainę, Stany Zjednoczone prawdopodobnie nigdy by się nie zaangażowały w tym państwie na taką skalę jak obecnie.

Dodatkowo, jak powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, sojusz prowadzi obecnie debatę, zastanawiając się, jak może wzmocnić swoje bezpieczeństwo w rejonie Morza Czarnego. Alianci już teraz przedsięwzięli pewne kroki w celu poprawienia świadomości sytuacyjnej w tym rejonie, a także zaangażowali się w pomoc Ukrainie i Gruzji. Obejmuje ona szkolenie marynarzy i funkcjonariuszy straży wybrzeża, wspólne ćwiczenia i częstsze wizyty okrętów NATO w tamtejszych portach.

Zobacz też: Amerykańskie pociski przeciwokrętowe dla Ukrainy

(breakingdefense.com, na zdjęciu stocznia w Mikołajowie)

7777777kz, Creative Commons Attribution 3.0 Unported