Agencja Interfaks podaje, że środki przeznaczone na remont i modernizację jedynego rosyjskiego lotniskowca Admirał Kuzniecow mają zostać obcięte o połowę. Informacja ma pochodzić ze źródła „zaznajomionych z sytuacją”.

Decyzja o modernizacji okrętu zapadła na podstawie wniosków z ubiegłorocznej operacji u wybrzeży Syrii. W myśl pierwotnego planu stocznia Zwiezdoczka z Siewierodwińska miała przeprowadzić remont generalny okrętu i modernizację części systemów.

W pierwszej kolejności wymianie miały ulec powszechnie krytykowane układ napędowy i system wspomagania lądowania. Dalsze zmiany miały dotyczyć między innymi radarów oraz systemów walki radioelektronicznej i dowodzenia.

Planowany koszt prac oceniano na 50 miliardów rubli, ale według Interfaksu kwota ta zostanie zmniejszona o połowę. Pozwoli to tylko na remont okrętu. Źródło agencji twierdzi jednak, że nawet pierwotnie deklarowana kwota nie pozwoliłaby na poważną modernizację okrętu. 50 miliardów rubli to około 800 milionów dolarów, tymczasem analogiczna modernizacja zakupionego przez Indie lotniskowca Vikramaditya (wcześniej Admirał Gorszkow) pochłonęła ponad 2 miliardy dolarów, a i tak nie rozwiązała niektórych wad wrodzonych okrętu.

Zobacz też: Więcej informacji o planowanym rosyjskim lotniskowcu

(interfax.ru)

United States Department of Defense