Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt wartości 1,5 miliarda funtów na dostawę siódmego okrętu podwodnego typu Astute i 900 milionów funtów na kolejną fazę programu budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought. Minister obrony Gavin Williamson ogłosił te kontrakty podczas wizyty w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, gdzie są budowane okręty podwodne.

Przy tej okazji Williamson nadał siódmemu i ostatniemu okrętowi podwodnemu typu Astute nazwę Agincourt. Pierwsze trzy okręty podwodne tego typu – HMS Astute, HMS Ambush i HMS Artful – są już eksploatowane przez Royal Navy. W Barrow na różnych etapach budowy znajdują się czwarty, piąty i szósty okręt, które już wcześniej otrzymały pełne finansowanie.

Budowa pierwszego z czterech nowych podwodnych nosicieli pocisków balistycznych typu Dreadnought (określanego wcześniej jako Successor) rozpoczęła się w październiku 2016 roku. Środki z podpisanego kontraktu zostaną przeznaczone na trwające prace projektowe i produkcyjne, zakup materiałów oraz inwestycje w nowe i istniejące obiekty przez kolejne dwanaście miesięcy.

– Ta wielomiliardowa inwestycja w nuklearne okręty podwodne pokazuje naszą niezachwianą determinację w utrzymywaniu bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii przed nasilającymi się zagrożeniami – mówił Williamson. – HMS Agincourt uzupełni flotę wielozadaniowych okrętów podwodnych Royal Navy, liczącą siedem najpotężniejszych jednostek, które kiedykolwiek weszły do służby w Wielkiej Brytanii. Nasze zdolności odstraszania nuklearnego są ostateczną obroną przed najbardziej ekstremalnymi zagrożeniami, z jakimi możemy się spotkać.

Jednostki typu Dreadnought zajmą miejsce czterech okrętów typu Vanguard, które samodzielnie tworzą system brytyjskiego odstraszania nuklearnego. Będą miały długość 153,6 metra i wyporność 17 200 ton. Okręty zostaną dostarczone przez nowo utworzoną spółkę Dreadnought Alliance, zarządzaną przez wspólny zespół utworzony przez ministerstwo obrony, BAE Systems i Rolls-Royce.

Zobacz też: Royal Navy walczy z awariami niszczycieli

(informacja prasowa)

LA(Phot) Stu Hill / MOD News Licence