W czasie realizacji zdjęć do tureckiego filmu dokumentalnego o nurkowaniu w Morzu Czarnym odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego z czasu drugiej wojny światowej. Wrak U-23 leży na głębokości czterdziestu metrów około czterech kilometrów od brzegu w okolicy miejscowości Ağva niedaleko Stambułu.

U-23 był jednym z sześciu niemieckich okrętów podwodnych, które zostały przetransportowane wodami śródlądowymi i transportem drogowym z Niemiec na Morze czarne w celu walki z flotą radziecką. Okręty operowały z pozostającej w sojuszu z Niemcami Rumunii. W 2008 roku odnaleziono inny okręt należący do tej szóstki – U-20.

Okręty transportowano przez ponad 3 tysiące kilometrów. U-9 (na zdjęciu), U-18, U-19, U-20, U-23 i U-24 tworzyły 30. Flotyllę Okrętów Podwodnych, która później została określona jako „zaginiona flota Hitlera”. W czasie dwóch lat działań, w trakcie pięćdziesięciu sześciu patroli, okręty zatopiły kilkanaście wrogich jednostek. Trzy U-Booty zatonęły w wyniku działań nieprzyjaciela, a pozostałe trzy zostały zatopione przez swoje załogi, kiedy Rumunia wypowiedziała wojnę Niemcom i zamknęła dla U-Bootów swoje porty.

Zobacz też: Elektroboot znaleziony na dnie Skagerraku

(ahvalnews.com)

Domena publiczna