W północno-wschodnich Niemczech dokonano serii sensacyjnych odkryć archeologicznych, które mogą drastycznie zmienić obraz sztuki wojennej w późnej epoce brązu. W dolinie rzeki Tollense odkryto pobojowisko i szczątki kilkuset wojowników.

Odkrycia dokonano około sześćdziesiąt kilometrów na południowy-zachód od Greifswaldu już w roku 1996, kiedy lokalni archeolodzy znaleźli fragment kości ramienia z tkwiącym w niej brązowym grotem strzały. Zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne ruszyły w roku 2008, jednak dopiero teraz naukowcy zdecydowali się ogłosić częściowe wyniki badań. Do tej pory odnaleziono szczątki 124 wojowników, aczkolwiek archeolodzy sądzą, że może być ich nawet 750. Kości noszą wyraźne ślady obrażeń spowodowanych strzałami, włóczniami, mieczami i drewnianymi maczugami. Odkryto także szczątki sześciu koni, elementy broni, biżuterii, a nawet bloków cyny używanej do wytwarzania brązu.

Badania prowadzone na kilku niemieckich uniwersytetach przyniosły interesujące rezultaty. Na podstawie badań radiowęglowych ustalono, że do bitwy doszło pomiędzy rokiem 1300 a 1200 p.n.e. Walkę stoczyła lokalna ludność z grupą migrantów z terenów dzisiejszych Czech lub regionów położonych na wschód od Alp, która zmierzała w stronę Bałtyku. Po starciu poległych wrzucano do rzeki, gdzie zwłoki szybko przykrył muł, co pozwoliło na ich dobre zachowanie. Na podstawie liczby zabitych obliczono, że w bitwie mogło uczestniczyć nawet ponad cztery tysiące wojowników. Ta liczba wskazuje, że po obu stronach musiało istnieć kierownictwo zdolne dowodzić taką masą ludzi. Do tej pory uważano, że społeczeństwa zamieszkujące Europę w epoce brązu nie były zdolne do prowadzenia walk na taką skalę. Nad Tollense znaleziono już 49 grotów strzał wykonanych z brązu, więcej niż do tej pory w całych północnych Niemczech i Skandynawii.

Dalsze wykopaliska otrzymały bardzo wysoki priorytet. Władze landu Meklemburgia-Pomorze Przednie przeznaczyły na ten cel tylko w tym roku 40 tysięcy euro i 50 tysięcy w roku następnym. Z kolei Niemiecka Fundacja Badawcza (DFG) już przyznała grant w wysokości miliona euro.

(welt.de)