Japońskie Morskie Siły Samoobrony zdecydowały się wysłać dwa samoloty patrolowe Kawasaki P-1 na pokazy Royal International Air Tattoo 2015. Jeden z nich zaprezentuje się na wystawie statycznej, drugi zaś da pokaz w powietrzu. Będzie to pierwszy w historii występ japońskiego samolotu wojskowego w locie na jakichkolwiek pokazach w Europie. – Pojawienie się Morskich Sił Samoobrony na RIAT 2015 będzie prawdopodobnie kolejnym kamieniem milowym w historii RIAT-u – powiedział dyrektor pokazów Andy Armstrong.

Kawasaki P-1 to samolot opracowany w pierwszych latach dwudziestego pierwszego wieku z myślą o zastąpieniu starzejących się japońskich Lockheedów P-3C Orionów. Jego pierwszy lot odbył się 28 września 2007 roku, ale wprowadzanie typu do służby rozpoczęło się dopiero wiosną roku 2013. Samolot jest obsadzany przez trzynastoosobową załogę, ma zasięg około ośmiu tysięcy kilometrów, cztery silniki IHI F7 (opracowane specjalnie dla tego samolotu) pozwalają rozwinąć prędkość maksymalną 995 kilometrów na godzinę.

Japończycy zadebiutowali na RIAT w roku 2012. Przysłali wówczas latający tankowiec KC-767J, który stał się pierwszym w ogóle japońskim samolotem na europejskich pokazach lotniczych.

(informacja prasowa; fot. Ken H / @chippyho na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0)

Ken H / @chippyho na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0