konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Historia » II wojna światowa

Dywizjon 303. Zestrzelenia


Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (2)   Zobacz całą galerię (2)
Polski dywizjon myśliwski 303 Kościuszkowski zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń (następny najskuteczniejszy był brytyjski 41 Dywizjon z 57 zestrzeleniami).

Niestety gdy porównamy ilość przyznanych zestrzeleń w danym dniu ze stratami w Niemieckich dokumentach, to okaże się, że sukcesy te były wyolbrzymione. Należy pamiętać, że zestrzelenia były przyznawane po raportach pilotów i porównaniu ich. Często sami piloci wyolbrzymiali swe sukcesy. Zdarzało się ostrzelanie przez kilku pilotów tego samego samolotu wroga i każdy raportowało o jego zestrzeleniu, a ów samolot wracał na lotnisko macierzyste.
Polski dywizjon 303 w 1940 r. walczył od 30 sierpnia do 11 października. Największe sukcesy odniósł 7, 11, 15, 26 i 27 września, w tym czasie przyznano mu 73 pewne zestrzeleni. Łącznie w tych dniach nad wyspami brytyjskimi przyznano 531 pewnych zestrzeleń. Niestety Niemcy meldowali, że stracili wówczas łącznie 187 samolotów. W tym ujęte są samoloty, których uszkodzenia dopiero po wylądowaniu powodowały skreślenia ich ze stanu jednostek. Daje to bardzo niską wiarygodność meldunków o zestrzeleniach Niemieckich samolotów – tylko ok 35%. Gdy przyłożymy to do zestrzeleń polskiego dywizjonu daje to 25,5 samolotów. (nie jesteśmy w stanie dokładnie określić ilości zestrzeleń).
W pozostałym okresie walk Polakom przyznano 53 zestrzelenia. Inne dywizjony meldowały o zniszczeniu w tym czasie 520 samolotów. Niemcy przez ten okres określili swoje straty na poziomie 325 samolotów, daje to 63 % wiarygodność. Po przeliczeniu polskiemu dywizjonowi pozostaje 33,3 zestrzelenia. Łącznie więc Kościuszkowcy zestrzelili ok 58,8 samolotu w 1940 r.

Ogólnie należałoby sukcesy alianckich polotów w 1940 r. podzielić przez dwa.

Zestrzelenia dywizjonu 303 w czasie bitwy o W. Brytanię oraz straty przyznane oraz straty rzeczywiste lotnictwa niemieckiego:Dobrym przykładem zawyżania danych o zestrzelaniach jest 29 wrzesień kiedy to Polacy zgłosili 13 zestrzeleń, a Niemcy mieli straty w postaci 9 samolotów.

Przypisy:
Jacek Kutzner, „Dywizjon 303 – legend i rzeczywistość” w „Skrzydlata Polska” nr 10/2004, strony 49-51;
Data dodania: 21.04.2007 · Data modyfikacji: 21.04.2007· Liczba wyświetleń: 29353

Autor:

Tomasz Kozieł

Liczba artykułów autora: 3

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Watykan a HolocaustWatykan a Holocaust
Adam Stankiewicz 
8222Błąd8221 angielskiego kapitana„Błąd” angielskiego kapitana
Jacek Kutzner 
Człowiek który przeleciał pod Wieżą EifflaCzłowiek, który przeleciał pod Wieżą Eiffla
Łukasz Golowanow 
Rozpracowanie tajemnicy niemieckiego poligonu doświadczalnego wnbspPeenemündeRozpracowanie tajemnicy niemieckiego poligonu doświadczalnego w Peenemünde
Artur Jendrzejewski 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.