Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o zakończeniu dostaw czołgów T-80BWM dla batalionu czołgów 200. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych z Pieczengi (brygada wchodzi w skład Floty Północnej). Ostatnia partia dwudziestu sześciu zmodernizowanych wozów dotarła do jednostki w ostatnich dniach. Tym samym zakończył się proces przezbrajania jednostki. Unowocześnione czołgi zajmowały w pododdziałach miejsce T-72B.

Zrealizowanie dostaw czołgów z zakładów zbrojeniowych OmskTransMasz z Omska we wschodniej Syberii pozwoli na przejście do kolejnego cyklu szkoleń załóg z obsługi. Załogi czołgów dostarczonych w ubiegłym roku kursy mają już za sobą. Innym związkiem taktycznym wyposażanym w T-80BWM jest 80. Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych z Ałakurtti.

Pakiet modernizacyjny obejmuje instalację pancerza reaktywnego Rielikt, systemu kierowania ogniem z wielokanałowym celownikiem działonowego Sosna-U, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, nowej radiostacji R-168-25U-2 i zmodernizowanego interkomu.

Zastosowano również turbinę gazową, która spowodowała zmniejszenie zużycia paliwa i skrócenie czasu potrzebnego na rozruch w warunkach bardzo niskich temperatur. Przy –40 stopniach Celsjusza turbina potrzebuje na rozruch kilku minut, podczas gdy diesel – nawet czterdziestu. W pojeździe zamontowano wydajniejszy generator do zasilania instalacji grzewczych.

Obecnie modernizacja do standardu T-80BWM objęła co najmniej osiemdziesiąt dwa czołgi, gdyż tyle razem mają obie arktyczne brygady. Jednak już teraz wiadomo, że unowocześnionych będzie nawet 400 pojazdów pancernych tego typu. Tak wynika z planów Kremla, który twierdzi, że dysponuje również właściwym zabezpieczeniem finansowym.

Obecnie na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych znajduje się 600 czołgów podstawowych T-80BW/T-80U w służbie liniowej i niemal 3000 pozostających w magazynach.

Warto przypomnieć, że w październiku dziennik Izwiestija informował o planach przeformowania struktury brygad piechoty morskiej rosyjskiej marynarki wojennej. Każda z nich otrzyma cztery dodatkowe bataliony, w tym jeden pancerny.

Zobacz też: Urałwagonzawod pracuje nad bezzałogową wersją T-14

(armyrecognition.com)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi