Jak poinformowała agencja RIA Novosti wczoraj do służby trafiło sześć pojazdów zestawu 96K6 Pancyr-S1. Uzbrojenie trafiło do Wschodniego Okręgu Wojskowego, prawdopodobnie do Nachodki, gdzie będą mieć za zadanie utworzyć baterię osłonową dla systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf.

Bieżąca dostawa Pancyrów jest jedynie cząstką planów Federacji Rosyjskiej co do tych systemów. W ciągu najbliższych kilku lat do sił zbrojnych trafi około stu już zamówionych zestawów.

Główną częścią składową systemu są dwie dwulufowe armaty automatyczne 2A38M kalibru 30 mm oraz dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Pancyr-S przeznaczony jest do bliskiej osłony obiektów i wojsk w głębi własnego ugrupowania przed atakami z powietrza. Jest zdolny do niszczenia celów latających w minimalnej odległości dwustu metrów. Maksymalny zasięg wynosi od piętnastu do dwudziestu kilometrów. Cele są neutralizowane na wysokościach od 5 metrów do piętnastu kilometrów. Co więcej, jest w stanie niszczyć obiekty lądowe oraz jednostki nawodne. Jednocześnie może razić do dwudziestu czterech celów.

Produkowane przez rosyjskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe FGUP KBP (Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenia) w Tule, rakietowo- artyleryjskie zestawy Pancyr S-1 są jednym z największych hitów eksportowych Rosji. Do tej pory oprócz Rosji zamówień dokonały Algieria, Irak, Iran, Maroko, Oman oraz ZEA. Na rosyjskie zestawy przeciwlotnicze zamówienie złożyła również Libia. Jednak w tym ostatnim przypadku na tym się zakończyło, bowiem nie zostały temu państwu dostarczone.

(en.rian.ru)

UMKH77R, na licencji