Dwa samoloty wielozadaniowe F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego wezmą udział w organizowanym przez Siły Powietrzne Ukrainy oraz Lotnictwo Gwardii Narodowej USA ćwiczeniu SAFE SKIES 2011.

Ćwiczenie przeprowadzone zostanie na terytorium Ukrainy i Polski w dniach 25 – 26 lipca 2011. Głównym przesłaniem i celem ćwiczenia jest przygotowanie Sił Powietrznych Polski i Ukrainy do zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

Udział polskich Jastrzębi skupi się na doskonaleniu umiejętności reagowania w ramach misji „Air Policing” podczas utrzymywania dyżuru bojowego. W ćwiczeniu wezmą udział ukraińskie Su-27 (Mirgorod) oraz MiG – 29 (Iwanofrankowsk) oraz amerykańskie F-16 z lotniska Mirgorad. Amerykańskie F-16 pochodzą z Alabamy i Iowy, a dowódcą ćwiczeń ze strony USA jest podpułkownik Robert Swertfager ze 144. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej Kalifornii, która jest jednostką partnerską Ukrainy. Analogiczna rolę wobec Polski pełni Gwardia Narodowa Illinois.

Ogólny scenariusz ćwiczenia zakłada realizację epizodów w przestrzeni powietrznej RP – poderwanie polskiej pary dyżurnej, wydzielonej ze składu 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, przechwycenie samolotu oraz eskortowanie do granicy.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego pełni dyżur bojowy w systemie obrony powietrznej Polski od początku 2010 i brała już udział w podobnym ćwiczeniu (BRTE – Baltic Region Training Event), zakładającym bezpieczeństwo państw bałtyckich. Ostatnio załogi polskich F-16 z Krzesin brały też udział w ćwiczeniu z Rosjanami VIGILANT SKIES 2011, zakładającym podobny scenariusz.

(kpt. Marlena Bielewicz, sp.mil.pl, f-16.net)