Według nieoficjalnych informacji rząd w Tokio przygotowuje się do zamówienia stu samolotów wielozadaniowych F-35 Lightning II. Ma to być odpowiedź na wzrost chińskiej siły militarnej w regionie i gest w stosunku do Donalda Trumpa, który narzekał, że Japonia kupuje ostatnio za mało amerykańskich towarów.

Japonia już wcześniej zamówiła czterdzieści dwa F-35A. Nowe zamówienie miałoby się składać z wersji F-35A i F-35B. Aktualna cena F-35A wynosi około 90 milionów dolarów. Myśliwce z pierwszego zamówienia zajmują w służbie miejsce F-4, natomiast te z drugiego zamówienia będą miały zastąpić najstarsze egzemplarze F-15. Ponadto F-35B prawdopodobnie będą operowały ze śmigłowcowca Izumo, który przejdzie modernizację pod kątem dostosowania do amerykańskich samolotów.

Japońskie lotnictwo posiada w tej chwili w uzbrojeniu około 200 F-15. Według analiz połowa z nich nie nadaje się do modernizacji i zostanie wycofania. Ich miejsce zajmą właśnie kolejne F-35A. Natomiast druga połowa F-15 może zostać zmodernizowana i pozostanie w uzbrojeniu jeszcze wiele lat. Nie wiadomo na razie jak głęboka może być modernizacja japońskich myśliwców. Trzeba zauważyć, że zakup dodatkowych F-35 może stanowić poważny, nawet śmiertelny, cios dla programu nowego japońskiego myśliwca F-3.

Jeśli te informacje się potwierdzą, plan zakupu setki F-35 może być oficjalnie ogłoszony w drugiej połowie grudnia, po tym jak rząd przyjmie nową narodową strategię obronną. Ma ona przygotowywać Japonię do wyzwań ze strony Chin i Rosji. Chiny rozwijają swój myśliwiec piątej generacji J-20, a niektórzy eksperci sugerują, że do 2030 roku chińskie lotnictwo będzie posiadało już 250 takich maszyn. Także Rosja może wprowadzić do uzbrojenia nowe Su-57.

Jeśli chodzi o stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, prezydent Donald Trump od pewnego czasu wzywał Japonię do zakupów większej ilości amerykańskich towarów, żeby zrównoważyć bilans wzajemnej wymiany gospodarczej. Zakup drogiego uzbrojenia jest szybkim sposobem na wyrównanie bilansu handlowego.

Zobacz też: Coraz goręcej na Morzu Południowochińskim

(nikkei.com)

US Air Force / Tech. Sgt. Louis Vega Jr.