Francuska minister sił zbrojnych Florence Parly ogłosiła zakup ośmiu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal dla sił powietrznych i kosmicznych. Ponadto obrona cywilna otrzyma dwa śmigłowce H145, a żandarmeria – dziesięć H160. Dodatkowo podpisano umowę na budowę drugiego prototypu śmigłowca bezzałogowego VSR700. Zakupy są częścią uchwalonego w 2020 roku rządowego planu wsparcia francuskiego sektora lotniczego, mocno dotkniętego skutkami pandemii COVID-19.

Ta umowa jest korzystna dla obu stron, ponieważ z jednej strony służy zaspokojeniu rzeczywistych potrzeb operacyjnych francuskich sił zbrojnych, a z drugiej pozwala Airbusowi zabezpieczyć miejsca pracy w okresie średnioterminowym – powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. – Francuskie siły zbrojne ciągle napotykają nowe wyzwania, ale jestem przekonany, że H225M dzięki swojej uniwersalności i zasięgowi będzie dobrze wypełniał powierzone zadania w kraju i za granicą. Także program VSR700 ma duże znaczenie. Dostarczy on francuskiej marynarce wojennej platformę autonomiczną o dużych możliwościach i utoruje w Airbusie drogę kolejnym platformom bezzałogowym.Dostawy Caracali, mające się rozpocząć w 2024 roku, będą stanowiły część programu zastępowania śmigłowców Puma. Na bazie H225M można zabudować wiele wersji specjalistycznych: ratownictwa bojowego, poszukiwawczo-ratunkową, ewakuacji medycznej, transportową czy wsparcia sił specjalnych. W tej ostatniej roli Caracale są często wykorzystywane w czasie francuskich misji prowadzonych w Afryce. Wypełnianiu zadań ekspedycyjnych sprzyja możliwość tankowania w powietrzu.

VSR700.
(Maciej Hypś, Konflikty.pl)

Z powodu pandemii COVID-19 światowy rynek lotniczy w 2020 roku skurczył się o połowę. Kontrakt na zakup śmigłowców pozwoli utrzymać 960 miejsc pracy w Airbusie i u jego poddostawców na co najmniej trzy lata. Jest szansa, że do tego czasu rynek ponownie zacznie się rozkręcać.

Wśród kooperantów Airbusa, którzy mogą liczyć na zamówienia związane z produkcją śmigłowców, jest Safran, produkujący silniki Makila 2A i pomocnicze jednostki napędowe Saphir 20, a także głowice obserwacyjne Euroflir 410M NG i system nawigacji bezwładnościowej Sigma. Z kolei inny francuski gigant – Thales – produkuje radiostacje TRA6034 i transpondery swój–obcy TSC4000. Ogółem w produkcję Caracali jest zaangażowanych ponad 300 francuskich przedsiębiorstw.Francuzi starają się wspierać przemysł lotniczy na różne sposoby. Przykładem jest sprzedaż wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale do Grecji. Chociaż część maszyn będzie pochodziła z zasobów francuskiego lotnictwa, w ich miejsce zamówiono myśliwce fabrycznie nowe, zapewniając w ten sposób pracę dla firmy Dassault. Podobny zabieg Francja chce przeprowadzić w Chorwacji, ale tam ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Konstrukcja bezzałogowego VSR700 bazuje na śmigłowcu lekkim Cabri G2 produkowanym przez Hélicoptères Guimbal. Maszyna jest rozwijana wspólnie z Naval Group specjalnie do współpracy z okrętami francuskiej marynarki wojennej w ramach programu Système de drone aérien de la Marine (SDAM). Seryjny śmigłowiec będzie miał maksymalną masę startową do 1000 kilogramów i będzie wykorzystywany w roli nosiciela systemów rozpoznawczych zdolnego do długiego pozostawania w rejonie obserwacji. Jego niewielkie wymiary mają umożliwić bazowanie i wykorzystywanie VSR700 równolegle z tradycyjnym śmigłowcem pokładowym na jednym okręcie.

Airbus Helicopters H160.
(Airbus / Anthony Peccchi)

Program SDAM zainaugurowano w 2018 roku. Pierwszy prototyp VSR700 wykonał dziewiczy lot w 2020 roku. Kilka dni przed ogłoszeniem umowy na budowę drugiego prototypu Airbus poinformował o przeprowadzeniu testu śmigłowca, który rozpędził się do 110 kilometrów na godzinę, a długotrwałość lotu wyniosła ponad dziesięć godzin. Inżynierowie zakładają zakończenie w tym roku określania osiągów śmigłowca, a na połowę 2022 roku zaplanowano rozpoczęcie prób na morzu.Francuskie siły zbrojne rozpoczęły zamawianie militarnej wersji H160M w 2018 roku. Będą one wykorzystywane we wszystkich rodzajach sił zbrojnych i zastąpią tak różne konstrukcje, jak Aérospatiale Alouette III, AS365 Dauphin i AS565 Panther, SA330 Puma, lekkie śmigłowce uderzeniowe AS555 Fennec i śmigłowce rozpoznawczo-uderzeniowe SA341/342 Gazelle. Dostawy mają się rozpocząć około 2024 roku.

Francuska żandarmeria (Gendarmerie Nationale), która dostanie dziesięć H160, jest tworem specyficznym, ponieważ podlega ministerstwu spraw wewnętrznych i jest jednym z rodzajów policji państwowej, ale równocześnie jest jednym z rodzajów sił zbrojnych i wykonuje również zadania na rzecz ministerstwa sił zbrojnych. Śmigłowce żandarmerii są wykorzystywane również do wspierania drugiego rodzaju policji państwowej (Police Nationale), która nie posiada własnych śmigłowców. W tej chwili na wyposażeniu żandarmerii pozostają AS350, EC135 i EC145 wykorzystywane w zadaniach patrolowych, rozpoznawczych i poszukiwawczo-ratunkowych.

Zobacz też: Rosjanie „przechwycili” włoski samolot nielatający od trzech lat

(edrmagazine.eu, naval-technology.com)

Tim Felce (Airwolfhound), Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic