Grecki premier Kyriakos Mitsotakis potwierdził, że jego kraj ma zamiar kupić od Francji wielozadaniowe samoloty bojowe Rafale. Greckie siły powietrzne mają pozyskać jedną eskadrę tych myśliwców, czyli osiemnaście sztuk. W celu zmniejszenia kosztów Grecja kupi mieszankę samolotów nowych i używanych. Dokładne proporcje zostaną ustalone w czasie zaplanowanych na jesień negocjacji.

Francuzi woleliby dostarczyć osiem myśliwców nowych i dziesięć używanych. Grecja optuje za sześcioma nowymi i dwunastoma używanymi. Osiągnięcie porozumienia nie powinno być trudne, bo w każdym z wypadków Dassault otrzyma zamówienie na taką samą liczbę samolotów, a zmieni się jedynie ich odbiorca. Samoloty używane przez Armée de l’air, które zostaną sprzedane Grecji, zostaną zastąpione nowymi w stosunku jeden do jednego. Producent samolotu i jego podwykonawcy z niecierpliwością czekają na podpisanie umowy, która pomoże przemysłowi w czasach pandemii.

Myśliwce używane będą w wersji F3-O4T, którą dostarczano francuskim siłom powietrznym w latach 2012–2018. Są wyposażone w radar AESA RBE2 i mają możliwość przenoszenia pocisków manewrujących SCALP EG, ale nie mogą przenosić pocisków powietrze–powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Należy się jednak spodziewać, że przed dostawą samoloty uzyskają taką możliwość w ramach doprowadzenia do obecnego standardu produkcyjnego F3-R, w którym zostaną zbudowane nowe myśliwce.

Rafale’e prawdopodobnie zastąpią w służbie Mirage’e 2000, które nie przeszły modernizacji. Być może w przyszłości można się spodziewać drugiego zamówienia na Rafale’e dla zastąpienia nowszych Mirage’ów 2000-5. Grecja w 2004 roku zmodernizowała dziesięć klasycznych Mirage’ów do wersji 2000-5 Mk2 i zamówiła piętnaście nowych egzemplarzy w tej konfiguracji. Były to ostanie nowo wyprodukowane Mirage’e 2000.

Decyzja o zakupie francuskich myśliwców jest zaskakująca. Pod koniec 2019 roku poinformowano o podpisaniu dwóch dużych kontraktów lotniczych Grecji ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszy dotyczył modernizacji osiemdziesięciu czterech F-16 do wersji V, a drugi – zakupu dwudziestu czterech F-35 w 2024 roku.

Grecy mają jednak bardzo dobre doświadczenia z Mirage’ami. W 1996 roku myśliwiec tego typu, służący w 331. Eskadrze „Tezeusz” z bazy Tanagra, zestrzelił tureckiego F-16D za pomocą pocisku R.550 Magic II. Kilka lat temu tureckie władze próbowały pozwać greckiego pilota o odszkodowanie za zniszczenie samolotu i zadośćuczynienie za śmierć jednego z członków załogi F-16, kapitana Naila Erdoğana (zbieżność nazwisk z obecnym prezydentem przypadkowa).

Zobacz też: Norwegia: Nowy czołg kosztem modernizacji Leopardów 2A4NO

(defense-aerospace.com, air-cosmos.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl