Koncern Airbus Helicopters poinformował o oblocie pierwszego egzemplarza seryjnego śmigłowca H160. Lot odbył się 14 grudnia w Marignane, gdzie znajdują się zakłady Airbusa zawierające między innymi linię produkcyjną maszyn tego typu. Wczoraj zaś kolejnym lotem maszyna o rejestracji F-WWOR uświetniła ceremonię podsumowującą rok pracy w ramach programu H160.

Śmigłowiec wystartował w malowaniu ozdobionym kilkoma setkami autografów. Znajdują się tam podpisy pracowników Airbusa zaangażowanych w program rozwoju H160. Obecnie trwa jego ostatnia faza. Zostanie do niej włączony także F-WWOR; dołączy on do trzech prototypów, które uzyskały już ponad 1000 godzin łącznego nalotu.

H160 jest przeznaczony na rynek zarówno cywilny, jak i wojskowy. W marcu ubiegłego roku Francuzi wybrali H160 w wersji zmilitaryzowanej „M” jako nowy lekki śmigłowiec dla wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych. Pierwszym użytkownikiem H160 będzie jednak cywilne przedsiębiorstwo Babcock, które odbierze pierwszy śmigłowiec w 2020 roku.

Pierwsze H160M ze 169 zamówionych francuskie wojsko otrzyma w 2025 roku.

Zobacz też: Francja zmodernizuje myśliwce Rafale

(informacja prasowa)

Airbus Helicopters