Myśliwiec wielozadaniowy Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon nie przestaje cieszyć się popularnością. Biorąc pod uwagę pojawiające się cały czas nowe zamówienia i przedłużanie czasu służby samolotów już będących w linii, można się spodziewać, że F-16 będą w służbie nawet w latach siedemdziesiątych dwudziestego pierwszego wieku, czyli sto lat po wejściu do produkcji pierwszego wariantu.

W tej chwili Lockheed Martin dysponuje zamówieniami na 128 egzemplarzy F-16, które mają być dostarczone do 2026 roku. Wszystkie zamówienia pochodzą z zagranicy. Wśród państw oczekujących na dostawy tych myśliwców są Bahrajn, Bułgaria, Słowacja i Tajwan oraz inne, których producent nie chciał ujawnić. Nieoficjalnie mówi się o Filipinach lub Chorwacji, jednak nie są to informacje pewne.

Filipiński sekretarz obrony Delfin Lorenzana stwierdził, że bardziej prawdopodobny jest wybór Gripena. Z punktu widzenia potrzeb Filipin JAS 39 ma takie same możliwości jak F-16 przy niższej cenie i kosztach eksploatacji. Natomiast przed kilkoma dniami pojawiły się nieoficjalne informacje, że w Chorwacji zwyciężył Rafale. Niemniej, zakładając czterdziestoletni czas służby, oznacza to, że F-16 będą służyły jeszcze w latach sześćdziesiątych.Po przestawieniu linii montażowej w Fort Worth na produkcję F-35 Lightning II wszystkie nowe F-16 są budowane w zakładach Greenville. Tempo produkcji wynosi około czterech samolotów na miesiąc, a pierwsze egzemplarze zbudowane na nowej linii produkcyjnej mają być dostarczone klientom w 2022 roku.

F-16 wciąż stanowią podstawę sił powietrznych wielu państw NATO, chociaż w niektórych są już zastępowane przez F-35.
(Maciej Hypś, Konflikty.pl)

Lockheed Martin ma jednak nadzieję, że to nie koniec zamówień. W 2018 roku przedstawiciel koncernu oceniał, że globalny rynek daje szanse na sprzedaż jeszcze co najmniej 400 nowych F-16. W 2021 roku tę liczbę zmniejszono do 300, ale jeśli uwzględnić zdobyte w międzyczasie zamówienia na wspomniane 128 myśliwców, szacunki Lockheeda mają szansę się spełnić. Zwłaszcza jeśli na zakup i produkcję licencyjną tych myśliwców pod oznaczeniem F-21 zdecydują się Indie, które zamierzają pozyskać 114 samolotów. F-21 ma resurs określony na 12 tysięcy godzin, co odpowiada nieco ponad trzydziestu latom służby.

Ponadto można się spodziewać innych zamówień, w tym od państw, które już dysponują F-16 i będą chciały pozyskać ich najnowszą wersję lub zwiększyć stan posiadania. Trudno się bowiem spodziewać, żeby na przykład Bułgaria zadowoliła się jedynie ośmioma egzemplarzami. Także przedstawiciele Rumunii wspominali o możliwości zamówienia nowych samolotów.W kontekście pozyskiwania kolejnych zamówień zagranicznych kluczowa będzie również postawa amerykańskich sił powietrznych. Co prawda szef sztabu US Air Force, generał Charles Q. Brown Jr, wykluczył zamówienie fabrycznie nowych F-16, a ich miejsce ma zająć zupełnie nowy samolot opracowywany w ramach zainicjowanego niedawno programu Multi-Role-X, ale F-16 mają służyć jeszcze przez co najmniej piętnaście lat. Dzięki temu klienci zagraniczni będą mieli pewność stałej dostępności części zamiennych i sprawnego systemu wsparcia logistycznego.

USAF widzi w F-16 element zwiększający ogólną liczebność lotnictwa bojowego. W przyszłych konfliktach mają one być wykorzystywane w warunkach równowagi lub posiadania przewagi powietrznej w starciu z przeciwnikiem dysponującym umiarkowanie liczebną obroną przeciwlotniczą najnowszej generacji. W starciach z najbardziej zaawansowanymi przeciwnikami mają być wykorzystywane wyłącznie samoloty piątej generacji.

Według raport World Air Forces 2021 amerykańskie siły powietrzne posiadają w wyposażeniu 789 F-16C/D. Na zdjęciu egzemplarz w wersji Block 42H z 162. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej stanu Arizona.
(US Air Force / Master Sgt. Jack Braden)

Aby sprostać spodziewanym zamówieniom Lockheed podpisał z siłami powietrznymi umowę o wartości 62 miliardów dolarów na wyprodukowanie nieokreślonej liczby myśliwców F-16 w wersji Block 70/72. Wszystkie maszyny powstałe na mocy tej umowy będą przeznaczone na eksport w ramach procedury Foreign Military Sales.Założenie jest takie, że każdy potencjalny nabywca F-16 będzie mógł zamówić z półki seryjny myśliwiec w jasno określonej sztywnej cenie obejmującej określony pakiet składający się z płatowca, awioniki, systemów misyjnych, silnika, radaru klasy AESA, pakietu walki elektronicznej, systemu ostrzegającego o kolizji z ziemią i innych typowych podzespołów. Dzięki temu zabiegowi potencjalny klient już na wstępie będzie wiedział, co może dostać i w jakiej cenie, a to znacznie ułatwi podpisanie kontraktu i umożliwi szybszą produkcję.

Ceremonia uroczystego dostarczenia pierwszego F-16A w 1978 roku.
(Lockheed Martin)

Montowanie elementów niestandardowych dla pojedynczego klienta jest jednym z czynników najbardziej spowalniających produkcję samolotów. Jeśli dany odbiorca mimo to będzie chciał wyposażyć swoje F-16 w elementy niestandardowe, na przykład inny wyświetlacz HUD czy urządzenia produkowane w kraju użytkownika, będzie to możliwe, ale każdy z tych elementów będzie objęty osobnym kontraktem i będzie kosztował dodatkowo.

Od momentu rozpoczęcia produkcji F-16A w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku klientom dostarczono ponad 4550 myśliwców tego typu. Szefostwo Lockheeda widzi potencjał, aby dojść do liczby 5 tysięcy. W koncernie F-16 jest postrzegany nie tylko jako samodzielny samolot bojowy, ale także jako przedsionek do zakupu F-35 – myśliwca piątej generacji – przez państwa, które w tej chwili nie mogą sobie na niego pozwolić, ale mogą chcieć je pozyskać w przyszłości.

Zobacz też: Siły Zbrojne Ukrainy w misjach pokojowych ONZ

(airforcemag.com)

Lockheed Martin