JAS 39 Gripen od dawna uchodzi za faworyta w postępowaniu na nowy myśliwiec wielozadaniowy dla Filipin. Za korzystnym dla Szwedów rozstrzygnięciem przemawia ostatnia wypowiedź filipińskiego sekretarza obrony.

W wywiadzie udzielonym Filipińskiej Agencji Prasowej Delfin Lorenzana stwierdził, że wybór Gripena jest najbardziej prawdopodobny. Z punktu widzenia potrzeb Filipin JAS 39 ma takie same możliwości jak F-16 przy niższej cenie i kosztach eksploatacji.

Od chwili wycofania w roku 2005 starych F-5 filipińskie lotnictwo jest pozbawione myśliwców wielozadaniowych. Manila szybko podjęła próbę nabycia F-16, jednak negocjacje utknęły w martwym punkcie. Lorenzana przyznał, że podczas jego wizyty w Waszyngtonie w ubiegłym miesiącu sekretarz obrony USA James Mattis wystąpił z propozycją sprzedaży F-16, ale Lorenzana uznał ją za zbyt drogą.

Do pewnego stopnia F-5 zostały zastąpione przez FA-50PH. Samoloty okazały się do tego stopnia skuteczne, że Manila rozważa zakup kolejnych egzemplarzy. Niemniej FA-50PH nie są w stanie wypełniać wszystkich zadań przewidzianych dla myśliwców wielozadaniowych, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej.

W Azji Południowo-Wschodniej Gripeny kupiła już Tajlandia. Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie szwedzkim myśliwcem wyrażały także Indonezja, Malezja i Wietnam.

Zobacz też: Saab otwiera biuro filipińskie

(pna.gov.ph)

US Air Force / 1st Lt. Christopher Mesnard